لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

سوریه از بازپس گیری ارتفاعات استراتژیک نزدیک بلندی‌های جولان خبر داد


رسانه‌های دولتی و گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز دوشنبه از در دست گرفتن کنترل ارتفاعات استراتژیک مشرف به بخشی از بلندی‌های جولان که در اشغال اسرائیل است، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تپه‌های راهبردی مرتفع‌ترین زمین‌های موجود در استان درعا و در نزدیکی اراضی اسرائیلی است که در اکتبر ۲۰۱۴ به دست مخالفان بشار اسد افتاد. یک پایگاه نظامی و رادار ضد هوایی ارتش سوریه در این منطقه واقع شده و بازپس گیری آن برای دمشق از اهمیت بالایی برخوردار است.

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه که در بریتانیا مستقر است نیز ضمن تایید این خبر گفت، در پی آغاز عملیات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در اواخر ژوئن برای بازپس گیری کنترل مناطق تحت تصرف مخالفان در درعا و پیشروی به سمت شرق، این منطقه در روزهای اخیر هدف بمباران سنگین قرار گرفت.

درگیری‌های دو روز گذشته مورد اشاره این گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه، در چند کیلومتری مرزهای تعیین شده برای استقرار نیروهای سازمان ملل متحد در بلندی‌های جولان رخ داده است؛ منطقه‌ای که از سال ۱۹۷۴ میلادی و در پی جنگ اعراب و اسرائیل به این طرف تحت نظارت نیروهای این نهاد بین المللی قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG