لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

آتش بس نظامیان غزه و اسرائیل؛ پیروزی برای «یائیر لاپید» در اولین ماه نخست وزیری


آقای لاپید ماه پیش سمت نخست وزیری اسرائیل را بر عهده گرفت.
آقای لاپید ماه پیش سمت نخست وزیری اسرائیل را بر عهده گرفت.

همزمان با آتش‌بس نظامیان غزه و اسرائیل، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت یائیر لاپید که یک ماه پیش به عنوان نخست وزیر کار خود را آغاز کرد، در مقام رئیس دولت انتقالی اسرائیل، با حمله پیش‌گیرانه خود علیه شبه نظامیان جهاد اسلامی در غزه برای حفظ شغل خود، قمار کرد و به نظر می‌رسد که او این قمار را برده‌ است.

بعد از اینکه نظامیان جهاد اسلامی به سمت اسرائیل موشک پرانی کردند، لاپید روی این‌که رهبران حماس از این درگیری دور بمانند، حساب باز کرد. با این پیش‌بینی لاپید، اسرائيل توانست بدون ورود حماس به نبرد، جهاد اسلامی را که در غزه به‌عنوان‌ یک گروه مسلح کوچک‌تر فعالیت می‌کند، تضعیف کند.

پس از سه روز تبادل آتش، برقراری آتش‌بس در روز دوشنبه، نشان داد که احتمالا محاسبه‌های رهبران حماس، نیز دقیق بوده است. در حالی‌که حماس از این درگیری‌ها دور بود، جنگنده‌های اسرائيل اهدافی را در غزه هدف گرفته و دو مقام ارشد جهاد اسلامی را کشتند.

گنبد آهنین اسرائيل، نیز توانسته «صدها موشک شلیک شده از سوی جهاد اسلامی» را رهگیری و منهدم کند.

از زمان آخرین جنگ دو طرف در یک‌سال و‌ اندی پیش، یائیر لاپید و نفتالی بنت، تلاش کردند که حماس را بیش از پیش، از تحرکات نظامی در امتداد مرز غزه بازدارند. این تلاش تاکنون با نتیجه مثبت همراه بوده‌است.

لاپید وقتی روی کار آمد مورد انتقاد قرار گرفت که سابقه امنیتی ندارد اما عملکرد او در تنش اخیر مثبت ارزیابی شده است. لاپید و ائتلاف حامی او باید چند ماه دیگر باید با نتانیاهو حزب او که سابقه امنیتی قوی دارند، در انتخابات رقابت کند.


XS
SM
MD
LG