لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

جو بایدن: سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی می‌ماند؛ ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج نخواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، که به اسرائيل سفر کرده است، روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش یک خبرنگار اسرائیلی که از او پرسید آیا نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی نگه دارید حتی اگر این کار منجر به نابودی توافق هسته‌ای با ایران شود؟ پاسخ داد: بله.

آقای بایدن این پاسخ مثبت را در مصاحبه‌ای با شبکه کانال تلویزیونی ۱۲ اسرائيل گفت.

خبرنگار شبکه اسرائيلی سپس از آقای بایدن پرسید که شما گفته‌اید که اطمینان حاصل می‌کنید که ایران به سلاح‌هسته‌ای دست نیابد، آیا معنی آن این است که به اقدام نظامی متوسل می‌شوید؟

رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: «بله، آن آخرین گزینه است.»

او درباره همکاری با اسرائیل در چنین سناریویی گفت گمانه‌زنی نمی خواهد بکند، اما تاکید کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

جو بایدن همچنین در پاسخ به این که آیا مقامات اسرائیلی به او اطمینان داده‌‌اند که بدون اطلاع آمریکا اقدامی در مورد ایران نخواهد کرد، با خنده گفت درباره این موضوع صحبت نمی‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در راستای برنامه گسترده‌تر سفر به خاورمیانه، وارد اسرائیل شد و مورد استقبال رئیس جمهوری اسرائيل قرار گرفت. آقای بایدن در این سفر از کرانه باختری و عربستان سعودی نیز دیدن می‌کند.

جو بایدن پس از ورود به اسرائیل طی سخنانی ضمن برشمردن اهداف سفر خود، گفت: «با این سفر، ما روابط خود را پیش از گذشته تقویت می‌کنیم. ما بر تعهد تزلزل ناپذیر خود به امنیت اسرائيل از جمله همکاری با اسرائيل در پیشرفته‌ترین صنایع دفاعی جهان تاکید دوباره می‌کنیم.»

وی افزود: «من مستقیم از این جا به جلسه‌ای در مورد توانایی‌های موشکی و راکتی اسرائيل - از جمله در مورد حمایت آمریکا از [سامانه] گنبد آهنین و سامانه جدید دفاع لیزری اسرائيل به نام پرتو آهنین - می‌روم.»

او همچنین گفت که برای ادغام بیشتر اسرائیل در منطقه تلاش خواهد کرد.

یائير لاپید، نخست وزیر اسرائيل، نیز گفت که در جریان سفر رئیس جمهوری آمریکا به اسرائيل درباره لزوم ایجاد یک ائتلاف تجدیدیافته قوی جهانی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران صحبت می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، رئیس جمهوری آمریکا در این سفر همچنین از کشورهای خلیج‌فارس می‌خواهد تا نفت بیشتری برای کاهش بحران انرژی جهانی تولید کنند.

آقای بایدن در این سفر همچنین تضمین می‌کند که ایالات متحده با وجود تمرکزش بر جنگ در اوکراین و رقابت استراتژیک با چین، خاورمیانه را از اولویت خارج نمی‌کند.

آقای بایدن قرار است با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائيل، و بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسون دولت درباره امنیت اسرائیل و همچنین درباره ایران و ادغام توانایی‌های دفاع هوایی اسرائيل و کشورهای عرب حاشیه جنوب خلیج فارس گفت‌وگو کند. این تلاش‌ها در شرایطی است که مذاکرات احیای برجام با ایران به بن‌بست رسیده است.

اسرائيل و شماری از کشورهای عرب در راستای نگرانی مشترک از اقدامات جمهوری اسلامی، به عادی‌سازی روابط خود مبادرت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG