لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

شلیک ۱۶۰ راکت به اسرائیل از نوار غزه؛ کاخ سفید خواهان خویشتن‌داری طرفین شد


سربازان اسرائیلی.
سربازان اسرائیلی.

تنش و درگیری در مرزهای اسرائیل با نوار غزه روز شنبه برای دومین روز پیاپی ادامه یافت و به رغم تلاش‌ میانجیگران از جمله مصر و قطر، چشم انداز فروکش کردن بحران در منطقه دیده نمی‌شود. در عین حال کاخ سفید از طرف‌ها خواسته است خویشتن‌داری نشان دهند.

در حالی که اسرائیل روز جمعه با حمله هوائی به غزه فرمانده شاخه نظامی جهاد اسلامی را کشت، این کشور روز شنبه هم به راکت‌پراکنی‌های جنبش جهاد اسلامی به مناطق مسکونی پاسخ نظامی داد.

جهاد اسلامی بیش از ۱۶۰ راکت به اسرائیل شلیک کرده و اسرائیل می گوید تا ۹۵ در صد راکت‌ها را رهگیری کرده و بقیه هم تلفات چندانی به بار نیاورده‌اند. در شهرهای مرزی با غزه مدام صدای آژیر به گوش می رسد. اسرائیل از حمله هوائی به بیش از ۴۰ هدف جهاد اسلامی در غزه خبر داده است.

در واشنگتن جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، از طرف‌های درگیری خواست آرامش را حفظ کنند. او با تاکید بر اینکه اسرائیل حق دفاع از خود را دارد گفت واشنگتن با اسرائیل، فلسطینی‌ها و شرکای خود در منطقه در تماس است تا به درگیری‌ها پایان دهد.

قطر و مصر نیز در همین مورد با فلسطینی‌ها در تماس هستند.

یاییر لاپید نخست وزیر اسرائیل از میان برداشتن فرمانده شاخه نظامی جهاد اسلامی را یک اقدام پیشگیرانه و جلوگیری از یک تهدید فوری از ناحیه جهاد اسلامی خواند که زیاد نخاله، فرمانده آن در تهران است و مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس و ابراهیم رئیسی از او و گروه تحت رهبری‌اش آشکارا حمایت کرده‌اند.

تهران این گروه را مورد حمایت گسترده مالی و نظامی قرار داده است. حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران در دیدار با زیاد نخاله گفت اسرائیل بابت این حمله تاوان سختی خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG