لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

رسانه‌های اسرائیل: رزمایشی هوایی بزرگی با شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران انجام شد


جنگنده اف‌-۱۵ نیروی هوایی اسرائیل، عکس از آرشیو
جنگنده اف‌-۱۵ نیروی هوایی اسرائیل، عکس از آرشیو

روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از شبکه خبری «کان نیوز» می‌گوید دو هفته پیش اسرائیل رزمایش هوایی بزرگی را اجرا کرده که در آن شبیه سازی حمله به ایران را تمرین کرده است. این گزارش می‌گوید از نیروی هوایی آمریکا هم ناظری در این رزمایش حضور داشت.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن منتشر شده می‌گوید یک افسر نیروی هوایی ایالات متحده در این رزمایش به عنوان ناظر حضور داشت.

بخش فارسی صدای آمریکا در مورد این رزمایش و خبر آن از وزارت دفاع ایالات متحده و نیروی هوایی آمریکا سوال کرده ولی تا لحظه تنظیم این خبر، واکنشی دریافت نکرده است.

کاخ سفید پیشتر، در روز ششم بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ایال هولاتا همتای اسرائیلی خود در جلسه‌ای مجازی و با ویدئو کنفرانس گفت‌وگو کرد. بحث رزمایش و استقبال از نظارت در آن در این جلسه مطرح شد.

طبق بیانیه کاخ سفید این جلسه در چارچوب «گروه مشاوره استراتژیک اسرائیل و ایالات متحده» برگزار شد و شماری از نمایندگان ارشد در حوزه‌های سیاست خارجی، دفاعی و نهادهای اطلاعاتی در آن شرکت داشتند.

این بیانیه می‌افزاید: «دو طرف رزمایش‌‌های نظامی تمرینی آینده، استقبال از نظارت آمریکا در یکی از رزمایش‌های هوایی اسرائیل که از سوی نیروهای دفاعی اسرائیل را در این جلسه مطرح کردند.»

بر اساس اعلام کاخ سفید، این گروه آخرین تحولات از آخرین جلسه خود در ماه دسامبر از جمله پیشرفت هسته‌ای ایران را بررسی کردند. جیک سالیوان در این جلسه تاکید کرده ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان بهترین راه برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای متعهد است ولی در همین حال با مذاکره با شرکا، در حال آماده کردن راه‌های جایگزین در صورت ناکامی دیپلماسی است.

XS
SM
MD
LG