لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

وزیر خارجه آمریکا در مورد «تهدیدات ایران» با همتای اسرائيلی خود گفت‌و‌گو کرد


وزیران خارجه آمریکا و اسرائيل - آرشیو
وزیران خارجه آمریکا و اسرائيل - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۱۱ بهمن با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در مورد «روابط قوی» ایالات متحده و اسرائیل، و «چالش‌های مشترک» از جمله خطرات تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین و همچنین «تهدیداتی که ایران باعث آنها است» صحبت کردند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن بر «تعهد استوار» دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

این بیانیه می‌گوید وزیران خارجه دو کشور درباره مسئله اسرائیل و فلسطینی‌ها نیز گفت‌وگو کردند.

این تماس در شرایطی صورت می‌گیرد که مقامات آمریکایی روز دوشنبه گفتند که مذاکرات احیای برجام با ایران به مراحل پایانی رسیده است و زمان تصمیم‌گیری ‌سیاسی فرا رسیده است. اسرائيل بارها گفته است که نگران احیای برجام است.

اسرائيل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی علیه امنیت خود می داند. رسانه دولتی سوریه در همین روز به نقل از یک منبع نظامی این کشور اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه یک رشته حملات موشکی اسرائیل را که هدف آن حومه شرقی دمشق بود، رهگیری کرد.

به نوشته رویترز، دو سرباز سوری که از ارتش جدا شده‌اند می‌گویند که حملات موشکی، مناطق شمال شرق دمشق در نزدیکی شهر قطیفه را هدف قرار داد. گروه حزب‌الله لبنان که مورد حمایت ایران است در این شهر حضور نظامی قابل توجه و نیز یک انبار اسلحه دارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این روز با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، صحبت کرد. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید آنها در مورد اهمیت تقویت روابط ایالات متحده با تشکیلات خودگردان فلسطینی و مردم فلسطینی و همچنین نیاز به بهبود ملموس کیفیت زندگی فلسطینی‌‌ها صحبت کردند. دو طرف در مورد چالش‌های پیش روی تشکیلات خودگردان فلسطینی و نیاز به اصلاحات نیز گفت‌وگو کردند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن بار دیگر تاکید کرد که دولت آمریکا به «راه‌حل دو کشوری» متعهد است.

XS
SM
MD
LG