لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

پایان ۱۲ سال نخست وزیری نتانیاهو؛ مقابله با برنامه هسته‌ای ایران همچنان از محورهای سیاست خارجی اسرائیل خواهد بود


آرشیو - نفتالی بنت
آرشیو - نفتالی بنت

دولت جدید اسرائیل روز یکشنبه ۲۳ خرداد سوگند یاد می‌کند و به این ترتیب ١٢ سال زمامداری بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت جدید اسرائیل ائتلافی از ٨ حزب است که در سراسر طیف سیاسی اسرائیل هستند: از «لیست متحده عربی» به رهبری منصور عباس تا حزب میانه‌رو «یش‌عتید» به رهبری یائیر لاپید، که در انتخابات گذشته پس از حزب «لیکود» نتانیاهو بیشترین تعداد کرسی‌ها را به خود اختصاص داد، و حزب راستگرای «یامینا» به رهبری نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید، که موفق به کسب تنها ٧ کرسی از ١٢٠ کرسی مجلس اسرائیل موسوم به «کنست» شده است.

آن چه تشکیل این ائتلاف ناهمگون و صدالبته شکننده را ممکن کرده، یکصدایی همه برای پایان دادن به ١٢ سال زمامداری نتانیاهو و نیز انتخابات‌های پیاپی سال‌های اخیر در اسرائیل است.

در صورت دوام ائتلاف، نفتالی بنت و پس از وی یائیر لاپید هرکدام دو سال نخست‌وزیر اسرائیل خواهند بود.

تنظیم بودجه، اصلاحات اقتصادی و هزینه‌های زیرساختی از اولویت‌های دولت ائتلافی خواهد بود.

در ارتباط با شهرک‌سازی‌ها، احتمالا دولت جدید به ادامه آن البته به شیوه‌ای نرم‌تر ادامه دهد تا سبب خشم دولت پرزیدنت بایدن نشود.

دولت جدید، موضع سفت‌وسخت دولت نتانیاهو در قبال برنامه هسته‌ای ایران و مخالفت با احیای برجام را ادامه خواهد داد، اما مقامات ارشد اسرائیلی گفته‌اند بر خلاف دوره نتانیاهو و پرزیدنت اوباما، از برجسته‌کردن علنی شکاف‌ها پرهیز خواهند کرد.

در رابطه با جامعه اسرائیل، دولت جدید تلاش خواهد کرد شکاف‌های مذهبی و به‌ویژه قومی میان یهودیان و اعراب را کاهش دهد.

بنیامین نتانیاهو نیز انتظار می‌رود به عنوان رهبر اپوزسیون در «کنست» به فعالیت‌های سیاسی‌اش ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG