لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

رهبران سیاسی عرب اسرائیل عذرخواهی نتانیاهو را رد کردند


رهبران سیاسی عرب اسرائیلی عذرخواهی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بابت اظهاراتی که وی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۷ مارس درباره رای دهندگان عرب در آن کشور بیان کرد، را رد کرده و می‌گویند او برای کسب این مقام برای سومین دور پیاپی «مناسب» نیست.

نتانیاهو هفته گذشته و در بحبوبه رقابت‌های انتخاباتی، ویدیوئی در فیسبوک منتشر کرد که در آن ضمن تشویق طرفدارانش به رفتن به حوزه‌های رای گیری، گفت «سازمان‌های چپگرا» اعراب را «گله وار» با اتوبوس به حوزه‌های اخذ رأی می‌برند. رهبران عرب این سخنان را توهین آمیز خوانده و آقای نتانیاهو را به نژادپرستی متهم کردند.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در گردهمایی گروهی از شخصیت‌های عرب، پذیرفت آنچه که بیان کرد، موجب ناراحتی برخی از شهروندان اسرائیل شده است، و اظهار داشت قصد خاصی از آن اظهارات نداشته و از آن بابت متاسف است.

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سیاستمداران عرب روز سه شنبه، گفته‌های نتانیاهو را رد کردند، و با این ادعا که وی با دامن زدن به هراس‌های ضدعرب پیروز انتخابات شد، انتخاب او را «غیرقانونی» خواندند.

«فهرست مشترک» - ائتلاف جدیدی که در انتخابات پارلمانی اسرائیل شرکت کرد و اکثر آعضای آن عرب هستند– در بیانیه‌ای اعلام کرد «ما از نتانیاهو می‌خواهیم مقامی که بر پایه تحریک و هراس آفرینی کسب کرده است را پس دهد».

بنیامین نتانیاهو از حمایت اکثریت اعضای پارلمان جدید برخوردار است و انتظار می‌رود روز چهارشنبه بطور رسمی مأمور تشکیل دولت جدید شود.

گزارش آسوشیتدپرس همچنین می‌گوید نظرسنجی‌هایی که در شب انتخابات انجام گرفت، نشان می‌داد حزب محافظه کار لیکود به رهبری نتانیاهو، از رقیب اصلی خود «اتحاد صهیونیست» عقب تر است؛ اما سخنان او درباره رای دهندگان عرب در ساعات پایانی رای گیری، وضع را تغییر داد.

اقلیت عرب اسرائیل ۲۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، و ناظران بر این عقیده هستند شکاف ناشی از اظهارات نتانیاهو به این زودی برطرف نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG