لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

تلاش نتانیاهو برای کم کردن فاصله با رقبای انتخاباتی میانه‌رو


نخست وزير اسرائيل کشورهای خارجی را متهم کرده است که در فکر منافع اسرائيل نيستند و برای اسرائيل رهبری ضعيف می‌خواهند که تسليم خواسته‌هايشان باشد.

همزمان با برگزاری انتخابات در ميان نيروهای مسلح، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز يکشنبه در مصاحبه با راديوی ارتش بدون ذکر نام کشوری مشخص گفت، قدرت‌های خارجی در اقدامی هماهنگ با صرف ميليون‌ها دلار پول و استفاده از رسانه‌ها و گروه‌های چپ‌گرا درصدد برکناری او هستند.

انتخابات پارلمانی اسرائيل از ساعت ۵ صبح روز سه شنبه ۲۶ اسفند به وقت محلی رسماً در سراسر اسرائيل برگزار می‌شود اما از آنجا که نظامیان به خاطر ماموریت قادر به شرکت در انتخابات روز سه‌شنبه نیستند، روز یکشنبه آرای خود را به صندوق ریختند.

تحليلگران می‌گويند، آقای نتانياهو در واپسين روز‌های پيش از انتخابات پارلمانی با حضور مداوم در رسانه‌ها سعی دارد فاصلۀ موجود با رقيب انتخاباتی خود، «زیون یونیون» یا همان «اتحاديه صهيونيست» که یک ائتلاف سیاسی چپ میانه است را کمتر کند.

به نظر می‌آید وی که از احتمال شکست خود در انتخابات در هراس است روز يکشنبه با پيشنهاد پست وزارت دارايی به موشه کهلون از احزاب رقيب در پی دلجويی آنها بر آمده تا راه را برای بقای خود در صحنه سياسی اسرائيل هموار کند.

موشه کهلون، از اعضای سابق ليکود، حزب حاکم و تحت رهبری نتانياهو ، که اکنون حزب ميانه‌روی خود، حزب کولانو را دارد، از قبول اين سمت خودداری کرد.

تا کنون هيچيک از احزاب اسرائيل نتوانسته اکثريت ۱۲۰ کرسی کنست اسرائيل را از آن خود کند.

نتيجه آخرين نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد زهیون یونیون به احتمال زياد خواهد توانست ۲۴ تا ۲۶ کرسی پارلمان اسرائيل را به دست آورد در حاليکه ليکود اين بار فقط می‌تواند روی ۲۰ تا ۲۲ کرسی حساب کند.

در همين حال، گروه‌های وابسته به اعراب اسرائيل با راه اندازی کمپينی عليه شرکت در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه تبليغ می‌کنند. احمد خليفه، يکی از اين افراد در اشاره به فلسطينی ها می‌گويد: «ما خواهان منزوی کردن يهوديان نيستيم، فقط نمی خواهيم شريک يک سيستم آپارتايد باشيم، سيستمی که بين مردم تفرقه بیندازد. ما طرفدار راه حل تشکيل يک کشور دموکراتيک برای فلسطينی‌ها و بازگشت پناهندگان در تبعيد به روستاها و شهرهايشان هستيم.»

برخی از اعراب اسرائيلی می‌گويند در انتخابات شرکت نمی‌کنند، چون کسی را مناسب برای نمايندگی پارلمان نمی‌دانند. آنها می‌گويند نامزدهای انتخاباتی پارلمان فقط شعار می‌دهند، عمل نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG