لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

خاخام با نفوذ اسرائیلی خواستار نابودی ایران شد


خاخام عوادیا یوسف
خاخام عوادیا یوسف
یک هفته پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر از تهدید اتمی ایران علیه کشورش سخن گفت و از حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران حمایت کرد، یک خاخام بانفوذ این کشور خواستار دعا خواندن برای نابودی ایران شد.

خاخام عُوادیا یوسف، در مراسم مذهبی شامگاه شنبه بر لفاظی های اخیر مقامات اسرائیل علیه ایران تاکید گذاشت. شماری از مقامات ارشد اسرائیلی ایران را تهدیدی علیه موجودیت کشورشان به حساب می آورند و از لزوم و آمادگی حمله به تاسیسات اتمی ایران سخن گفته اند. اسرائیل، تنها قدرت اتمی خاورمیانه به شمار می رود.

رسانه های اسرائیلی روز یکشنبه به نقل از خاخام یوسف نوشتند: «وقتی از خدا می خواهیم "دشمنانمان را نابود کند"، باید به ایران فکر کنیم، آن شیاطینی که اسرائیل را تهدید کرده اند. الهی خدا نابودشان کند.»

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، مشاور امنیت ملی خود را نزد خاخام یوسف ۹۱ ساله، فرستاد تا درباره فعالیت های اتمی ایران با وی گفت و گو کند. این اقدام، تلاشی برای جلب نظر این خاخام بانفوذ در هرگونه حمله نظامی اسرائیل به ایران در آینده و احتمالا پیش از انتخابات آمریکا محسوب می شود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است ماه نوامبر، حدود سه ماه دیگر برگزار شود.

عُوادیا یوسف، خاخام ارشد سابق اسرائیل، اکنون رهبر معنوی حزب افراطی ارتدوکس «شاث» است. شاث، یک عضو کلیدی ائتلاف دولتی نتانیاهو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نظر می رسد که به درازا کشیدن و شکست تلاش های دیپلماتیک کشورهای غربی برای واداشتن ایران به توقف برنامه اتمی اش، کاسه صبر نخست وزیر اسرائیل را لبریز کرده است. بنیامین نتانیاهو، روز جمعه گفت ایران که رهبرانش تهدید کرده اند اسرائیل را نابود می کنند، «پیشرفت به سوی دستیابی به سلاح اتمی را سرعت بخشیده است.»

خاخام یوسف گفته است دعا برای نابودی دشمنان اسرائیل باید یکی از خواسته های ما در مراسم دعاخوانی سال نو یهودی در ماه آینده باشد.

وزیر شاث، یکی از هشت عضو کابینه امنیتی آقای نتانیاهو است. گفته می شود این کابینه بر سر مسئله راه اندازی حمله نظامی مستقل علیه ایران دچار اختلاف نظر است. ایران می گوید برنامه اتمی اش فقط اهداف صلح آمیز دارد.

خاخام یوسف، میان حزب شاث نفوذ فراوانی دارد و رهبران شاث در تصمیم گیری های سیاسی از رهنمون های وی بهره میگیرند.

این خاخام که زاده بغداد است، قبلا نیز اظهار نظرهای بحث برانگیزی کرده است. او یک بار فلسطینی ها را به مار تشبیه کرد و خواستار «محو» محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی از جهان شد و گفت غیریهودیان «تنها برای خدمت به ما(یهودیان) به دنیا آمده اند.»

خاخام یوسف در عین حال در حمایت از صلح با فلسطینی ها و پس دادن سرزمین های اشغالی به آنان نیز سخن گفته است.
XS
SM
MD
LG