لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷

رامنی: تعهد من به جلوگیری از سلاح اتمی ایران است


Romney 2012
Romney 2012
میت رامنی نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در آستانه سفر روز شنبه خود به اسرائیل گفته است: در صورت شکست مذاکرات هسته ای با ایران، باید برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای به زور متوسل شد.
آقای رامنی در گفتگو با رسانه های اسرائیل گفت حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران نباید نفی شود.

آقای رامنی همچنین به طور تلویحی گفته است آمریکا نباید واسطه مذاکره اسرائیل با فلسطینی ها باشد و پرزیدنت اوباما را متهم کرده است که علناً دوستان و متحدان را مورد انتقاد قرار می دهد.

قرار است آقای رامنی در سفر کوتاه خود به اسرائیل، علاوه بر دیدار و مذاکره با شیمون پرز رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور، درباره سیاست خارجی آمریکا و روابط دوجانبه با اسرائیل نیز سخنرانی کند.

وی در این سفر با سلام فیاض نخست وزیر فلسطینی ها نیز ملاقات و از دیوار ندبه بازدید می کند.

رامنی به طور مکرر با حمله به اوباما و مواضع دولت او در برابر اسرائیل، سعی دارد رای یهودیان آمریکا را جلب کند. در انتخابات گذشته ۷۰ درصد یهودیان آمریکا به اوباما رای دادند و نظر سنجی اخیر موسسه گالوپ حکایت از این دارد که ۶۷ درصد یهودیان به اوباما و فقط ۲۵ درصد به رامنی رای خواهند داد.

نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا معمولا از حمله به رئیس جمهوری وقت در خارج از آمریکا خودداری می کنند، ولی آقای رامنی قبل از ترک آمریکا به قصد انگلستان، اسرائیل و لهستان، سیاست انتقاد آشکار اوباما از اسرائیل را مورد انتقاد قرار داد و رد کرد و گفت اگر رئیس جمهوری شود «با اسرائیل چون یک دوست و متحد رفتار خواهم کرد، که هست. ما نه تنها منافع مشترک داریم، بلکه ارزشهای مشترکی هم داریم.»
آقای رامنی در سخنانی غیر معمول گفت آمریکا نباید در تلاش برای حل اختلافات اسرائیل و فلسطینیان دخالت کند. این در حالی است که آمریکا به عنوان یکی از شرکای اصلی روند صلح خاورمیانه در چند ده سال اخیر مشارکت داشته است.
رامنی با اشاره به اظهارات اوباما که خواهان مبنی قراردادن مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ برای مذاکرات شده گفن این مرزها قابل دفاع نیستند.

درباره ایران، آقای رامنی به هاآرتض – قدیمی ترین روزنامه اسرائیل – گفته است حمله نظامی آمریکا آخرین گزینه است ولی نباید نفی شود: «گزینه نظامی باید ارزیابی شود و اگر دیگر راهها موفق نبود، در دسترس باشد.»
آقای رامنی گفت به عنوان پرزیدنت، از حمله نظامی احتمالی اسرائیل به ایران دفاع می کند: «نخست وزیر نتانیاهو همواره باید کاری را انجام دهد که احساس می کند بهترین منافع را برای ملتش در بر دارد.»
رامنی به یکی دیگر از رسانه های اسرائیل به نام «حایوم» گفت: «تعهد من به انجام هر کاری است که از (مسلح شدن به سلاح) هسته ای در ایران جلوگیری کند.»
XS
SM
MD
LG