لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

ایران اسرائیل را متهم به انفجار بلغارستان کرد


محمد خزاعی
محمد خزاعی
ایران روز چهارشنبه در سازمان ملل متحد اتهام اسرائیل مبنی بر دست داشتن در انفجار انتحاری در اتوبوس توریستهای اسرائیلی در بلغارستان را «بی اساس» خواند و اسرائیل را متهم به انجام عملیات تروریستی کرد.

حئیم واکسمن معاون سفیر اسرائیل در سازمان ملل اتهام محمد خزاعی سفیر ایران در سازمان ملل را «باعث انزجار، ولی نه تعجب برانگیز» خواند و گفت این اظهارنظر از طرف دولتی می آید که هم حملات یازدهم سپتامبر را توطئه می داند و هم هولوکاست را انکار می کند.

اسرائیل ایران را متهم به تلاش در تولید بمب اتمی می کند و بارها اشاره کرده که اگر ایران دست از ادامه این برنامه برندارد، آماده است به هدفهای هسته ای ایران حمله کند. ایران تلاش در تولید سلاح اتمی را انکار میکند و می گوید برنامه اتمی اش مقاصد صلحجویانه و تولید انرژی را دنبال می کند.

واکسمن هنگام بحث درباره اوضاع خاورمیانه در شورای امنیت، موضوع انفجار انتحاری در بلغارستان را مطرح کرد و ایران و حزب الله لبنان مسئول آن عملیات دانست که در آن ۵ شهروند اسرائيلی و راننده بلغاری کشته شدند. او ایران و حزب الله را در حملات تروریستی اخیر علیه شهروندان اسرائیل در هند، جمهوری آذربایجان، تایلند، کنیا، ترکیه و قبرس نیز مسئول دانست.

محمد خزاعی، نماينده دايم ايران در سازمان ملل متحد، در پاسخ گفت: ما هرگز درگیر اعمال نفرت انگیزی چون قتل مردم بیگناه نبوده ایم و نخواهیم بود. این کارهای تروریستی فقط توسط رژیمی برنامه ریزی و اجرا شود که تاریخ کوتاه آن پر است از عملیات تروریستی و قتل و متهم کردن دیگران برای پیشرفتهای اندک سیاسی.»
سفیر ایران در سازمان ملل گفت ایران خود قربانی این نوع عملیات بوده و هنوز پرونده قتل دانشمندانش در خاطره هایشان زنده است.

واکسمن بعد از اتمام جلسه شورای امنیت در بیانیه ای گفت که رد پای ایران در واقعه هولناک هفته پیش در بلغارستان و در دهها توطئه تروریستی مشابه در ماههای اخیر در پنج قاره و دست کم ۲۴ کشور دیده می شود.

روز بيست و هشتم تيرماه در انفجاری که در اتوبوس گردشگران اسرائيلی در بلغارستان رخ داد، پنج اسرائيلی و راننده بلغاری اتوبوس به قتل رسيدند. انفجار در هجدهمين سالروز انفجار در کانون همياری يهوديان آرژانتين رخ داد، حادثه ای که در آن بيش از ۱۰۰ نفر کشته و ۳۰۰ تن زخمی شده بودند. اسرائيل ايران را عامل انفجار در بوئنوس آيرس معرفی می کند.

ساعاتی پیش جلسه شورای امنیت، اهود باراک وزير دفاع اسرائيل در مراسم فارغ التحصیلی دانشکده افسری اسرائیل گفت: خطر ايرانِ مجهز به سلاح هسته ای، بسيار بيشتر و وخيم تر از خطرات عواقب حمله [به تاسيسات هسته ای ايران] است، حتی با در نظر گرفتن پيچيدگی ها و مخاطرات زيادی که در چنين حمله ای وجود دارد.
XS
SM
MD
LG