لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

درخواست سفیر اسرائیل از کنگره آمریکا برای رد توافق با ایران


در حالی که کاخ سفید مقامات ارشد دولت را به کنگره فرستاده، سفیر اسرائیل در آمریکا از قانون گذاران جمهوریخواه درخواست کرده است توافق هسته ای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با ایران را رد کنند.

لابیگری گسترده دو طرف مساله، اهمیت توافق برای باراک اوباما و مخالفت شدید اسرائیل با آن را منعکس می کند. کنگره در دوره ۶۰ روزه بررسی توافق قرار دارد و انتظار می رود پس از آن به مهمترین مساله امنیت ملی از سال ۲۰۰۲، زمانی که کنگره از جرج بوش رئیس جمهوری سابق در حمله به عراق حمایت کرد، رای بدهد.

به گزارش آسوشیدپرس، ران درمر درخواست خود را بامداد چهارشنبه در دیداری با حدود ۴۰ نفر از جمهوریخواهان مجلس نمایندگان مطرح ساخت. دیو برات، نماینده جمهوریخواه ایالت ویرجینا می گوید در این دیدار که تقریبا یک ساعت طول کشید، سفیر اسرائیل از آنها خواست بیشتر از توجه به جزئیات مانند سانتریفیوژ ها و سال ها، به این موضوع توجه کنند که چه کسی در طرف دیگر بحث قرار دارد.

استیو کینگ، نماینده جمهوریخواه ایالت آیوا گفت او درمر را برای سخنرانی در صبحانه هفتگی محافظه کاران دعوت کرد، و افزود پیام سفیر این بود که کنگره آخرین محل برای پرهیز از این روند است و اگر توافق را رد نکند، «راه را برای نه فقط یک ایران اتمی بلکه یک ایران اتمی بسیار قدرتمند هموار می سازد، و دینامیک های منطقه، و سرنوشت جهان را عوض می کند.»

کینگ گفت در جلسه همچنین در باره امکان خنثی کردن وتوی رئیس جمهوری بحث شد.

برای مقابله با این بحث، جان کری وزیر امور خارجه، ارنست مونیز وزیر انرژی و جک لیو وزیر خزانه داری، بعد از ظهر چهارشنبه در جلسات محرمانه با اعضای سنا و مجلس نمایندگان حضور یافتند.

پیش از آن، جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان قول داد قانون گذاران پرسش های سختی را مطرح خواهند ساخت. او به خبرنگاران گفت «معامله بد امنیت مردم آمریکا را تهدید می کند، و ما برای متوقف ساختن آن هر کاری را که ممکن باشد انجام خواهبم داد.»

میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا گفت دولت باید در باره معامله توضیح دهد و به نظر می رسد راه درازی برای متقاعد ساختن دموکرات ها و جمهوریخواهان در پیش خواهد داشت.

مک کانل در آغاز جلسه سنا پرسید «آیا این معامله براستی برای امن تر نگاهداشتن آمریکا، منطقه و جهان است، یا فقط خلاصه ای از آنچه ایران اجازه خواهد داشت انجام دهد و بر احتمال جنگ خواهد افزود؟» سپس جمهوریخواهان یک به یک برخاستند و از معامله انتقاد کردند.

XS
SM
MD
LG