لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

اوباما در برنامه دیلی شو: شما با دشمنانتان صلح می کنید


اوباما: شما با دشمنانتان صلح می کنید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه ۲۱ ژوئیه برای هفتمین و آخرین بار در مقام ریاست جمهوری آمریکا در کمدی «دیلی شو» شرکت کرد که سالهاست جان استوارت آن را اجرا می کند.

اوباما در این مصاحبه نیم ساعته گفت ضمن آن که از کارنامه اش در کاخ سفید احساس غرور می کند «هنوز کارهای نکرده زیادی باقی است» که باید در یک سال و نیم باقی مانده از دوره ریاست جمهوری اش انجام شود.

او گفت پس از شش سال و نیم کار در کاخ سفید و کسب تجربه «تازه می فهمم دارم چه می کنم.»

جان استوارت مجری برنامه، طی مصاحبه آقای اوباما را درباره مسائلی چون بیمه، بیکاری، کار با رسانه ها، و مشکلات اقتصادی در عرصه سیاست داخلی و مذاکرات اتمی ایران در عرصه سیاست خارجی به چالش کشید.

باراک اوباما گفت توافق جامع ایران که روز ۲۰ ژوئیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید نشان می دهد که علی رغم انتقادات درباره عملکرد و دستاوردهای رئیس جمهوری، کارهای مهمی در پشت صحنه در حال انجام است.

اوباما گفت «خیلی از کارهایی که قبلا شروع کرده بویدم حالا دارد ثمر می دهد. از جمله [در مورد] ایران.» او گفت:«در مورد ایران اعمال تحریم ها را در آغاز دوره ریاست جمهوری من آغاز کردیم و بعد از چهار پنج سال آنها را پای میز مذاکره کشاندیم. و با کمک هیئت مذاکره کننده مان از جمله جان کری، وزیر خارجه و ارنست مونیز وزیر انرژی مذاکرات را پیش بردیم. »

او گفت: «ایران حریف ماست. ضدآمریکاست، ضد اسرائیل است، ضدیهود است، از گروه های تروریستی مثل حزب الله حمایت می کند... می گویند، شما با دشمنانتان صلح می کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مسئله این است که آیا می خواهیم ایران سلاح اتمی داشته باشد؟ در توافقی که حاصل شده ما جلوی این را گرفته ایم و چهار کانال اصلی رسیدن ایران به سلاح اتمی را مسدود کرده ایم. یک ائتلاف همصدای بین المللی برای نظام بازرسی از تاسیسات اتمی ایران پدید آورده ایم. مکانیسمی در نظر گرفته ایم که در صورت تقلب ایران نه تنها آن را کشف می کنیم، بلکه تحریم ها را بازمی گردانیم. »

پس از حصول توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت های جهان در ۱۴ ژوئیه، منتقدان زیادی در آمریکا، عمدتا در کنگره این کشور اوباما و تیم مذاکره کننده اش را به باد انتقاد گرفته و توافق اتمی ایران را «توافقی بد» توصیف کرده اند که صلح و ثبات متحدان آمریکا در خاورمیانه را به خطر می اندازد. باراک اوباما در مصاحبه فوق در پاسخ به منتقدانش گفت: «از شما می پرسم به نظر شما توافق خوبی که بهتر از توافق فعلی باشد چیست؟»

اوباما گفت: «نکته مهم در اینجا این است که اگر بتوانیم با ایران بدون سلاح هسته ای مذاکره کنیم، ایران همچنان در جاهای دیگر برای ما مشکل ایجاد خواهد کرد و همچنان مشکلات اساسی با ایران خواهیم داشت و مجبور خواهیم بود تا با متحدان عمده ای چون اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) همکاری کنیم تا اطمینان یابیم ایران از تروریسم حمایت نمی کند و در جهت بی ثباتی کشورهای دیگر فعالیت نمی کند. اما در عین حال توانسته ایم گزینه ای را از پیش رو برداریم که می توانست یک مشکل استراتژیک فاجعه بار باشد، اگر قرار بود با ایرانی مسلح به سلاح اتمی طرف شویم.»

قرار است از ماه آینده تروور نوآ در برنامه دیلی شو جای جان استوارت را بگیرد.

XS
SM
MD
LG