لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۱

یک موسسه پژوهشی می گوید ایران دو تا چهار ماه دیگر به مرحله تولید اورانیوم غلیظ می رسد


ISIS، موسسه علوم و امنیت بین الملل این عکس را از تاسیسات پارچین در نیمه تابستان 2012 منتشر کرد.
ISIS، موسسه علوم و امنیت بین الملل این عکس را از تاسیسات پارچین در نیمه تابستان 2012 منتشر کرد.
مؤسسه علوم و امنيت بين المللی (ISIS) که کارش مشاوره دادن به قانونگذاران آمريکايی است، روز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد، ايران دو تا چهار ماه ديگر به مرحله ای خواهد رسيد که بتواند ۲۵ کيلوگرم اورانيوم با غلظت بالا توليد کند، اورانيومی که از درجه لازم برای استفاده در توليد کلاهک هسته ای برخوردار باشد.

گزارش می گويد، در حال حاضر در تاسیسات هسته ای نطنز هزاران سانتريفيوژ و در تاسیسات زیرزمینی فردو واقع در نزدیکی قم، مشغول غنی سازی اورانیوم هستند.

آمريکا و اسرائيل علی رغم اصرار ایران بر صلح آمیزبودن و ماهیت غیرنظامی فعالیت های اتمی اش، هنوز احتمال برخورد نظامی با فعاليتهای اتمی ايران را نفی نکرده اند.

ISISبطور مشخص مطرح نکرده است که آيا ايران تصميم دارد از اورانيوم های غنی شده در ساخت بمب اتمی استفاده کند يا خير، اما می گويد قصد چنين کاری را دارد، ولی برای اين کار جدا از هرآنچه تا کنون انجام گرفته، نياز به وقت بيشتری دارد.

به باور مؤسسه علوم و امنيت بين المللی، ماه ها طول می کشد تا ايران ابزاری هسته ای بسازد که بتواند آن را در زير زمين آزمايش کند، يا کلاهک هایی بسازد که بتواند برای استفاده در موشکهای دوربرد روی آنها حساب کند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل ماه گذشته گفت، ايران اينطور که پيش می رود تا اوايل سال آينده به مرحله ای خواهد رسيد که بتواند به اورانيوم لازم برای توليد سلاح هسته ای دست یابد.

نتانياهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، ايران با رسيدن به مرحله « نهايی» غنی سازی اورانيوم، ظرف تنها چند هفته يا چند ماه اورانيوم کافی را برای ساخت اولين بمب اتمی در اختیار خواهد داشت.

نتانياهو در اين سخنرانی برای چندمين بار تأکيد کرد که حرکت ايران در مسير توليد اورانيوم مناسب برای سلاح هسته ای خط قرمزی است که جامعه بين المللی بايد دولت ايران را از عواقب عبور از آن آگاه کند.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا نيز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، هر کاری که لازم باشد انجام می دهد تا از رسيدن سلاح هسته ای به دست دولت ايران جلوگيری کند. اما با تعيين خط قرمز برای ايران موافق نيست و معتقد است ايران ، تحت فشار ديپلماسی و تحريمها وادار می شود خود به خود دست از غنی سازی اورانيوم بردارد.
XS
SM
MD
LG