لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

بان کی مون: تحریم ها بر مردم ایران اثر گذاشته است


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در گزارشی به مجمع عمومی این سازمان که روز جمعه منتشر شد، می گوید مردم ایران فشار ناشی از تحریم های بین المللی را در شرایطی حس می کنند که سیر صعودی تورم و بیکاری ادامه دارد و دارو های حیاتی با کمبود عرضه روبروست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن نقل این قسمت از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تهران هفته گذشته صحنه اعتراض های خیابانی به سقوط ارزش پول ملی ایران بوده ، سقوطی که که ترقی شدید قیمت ها را در پی داشته است. ارزش ریال ایران در مقابل دلار آمریکا فقط در یک هفته گذشته قریب ۴۰ درصد کاهش داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محدود کردن برنامه اتمی ایران، که تهران می گوید صلح آمیز است، چهار دور تحریم وضع کرده است. آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تهران تحریم هائی جداگانه نیز به اجرا گذاشته اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش خود می گوید «تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران آثار و عوارض قابل توجهی بر مردم ایران داشته است که ترقی قیمت کالاهای مصرفی و مخارج انرژی، افزایش نرخ بیکاری و کمبود مایحتاج عمومی، نظیر دارو، از جمله آنهاست».

بان کی مون می گوید عملیات بشر دوستانه نیز به سبب مشکلات پرداخت ها، که بنوبه خود موجب کمبود در عرضه داروهای مورد نیاز برای مداوای بیماری هائی نظیر سرطان، عوارض قلبی و تنفسی شده ، مختل شده است.

تحریم ها، صادرات نفتی حیاتی برای ایران، و نیز قطع دسترسی تهران به شبکه بین المللی بانکی را هدف گرفته است، که در هر دو مورد کاهش درآمدهای ارزی کشور را در پی داشته است.

منتقدین احمدی نژاد بحران ارزی را بیشتر ناشی از سیاست های مالی دولت می دانند و می گویند دولت او با محدود ساختن نرخ های بهره بانکی موجب شده است که ریال بشدت تنزل کند و مردم سپرده های خود را از بانک ها خارج کنند زیرا سودها با نرخ تورم همخوانی ندارد.

در واشنگتن، مقامات آمریکائی، سقوط ریال ایران را علاوه بر سوء مدیریت دولت ایران، ناشی از نیش تحریم های سخت تر نیز می دانند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه گقت تحریم ها اثر داشته است اما در صورتی که دولت ایران حاضر شود به گونه ای صادقانه با جامعه بین المللی همکاری کند می تواند به سرعت سبک شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش خود همچنین به نگرانی هایش از وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره کرد، ضمن آنکه یادآور شد ایران بعضی گام های مثبت نیز برداشته است، که حذف شیوه اعدام از طریق سنگسار از جمله آنهاست.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت «کماکان عمیقا نگران گزارش های حاکی از افزایش اعدام ها، از جمله اعدام در ملاء عام، ادامه شلاق زدن و قطع عضو، بازداشت های خودسرانه، محاکمات غیر منصفانه، شکنجه، محدودیت های شدید وضع شده علیه کارکنان رسانه ها، مدافعین حقوق بشر، وکلای دادگستری و فعالان اپوزیسیون است».
XS
SM
MD
LG