لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

«ایران دستگاه شنود در نزدیکی فردو کشف کرد»


نشریه ساندی تایمز روز یکشنبه در گزارشی که می گوید با استناد به منابع اطلاعاتی تهیه شده، نوشته است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ماه گذشته یک دستگاه شنود را در نزدیکی جایگاه اتمی فردو در شمال کشور کشف کرد.

بنا به این گزارش، سربازان هنگامی که مشغول بررسی ترمینال های مخابراتی در فردو بودند متوجه وجود یک تکه سنگ بزرگ شدند و وقتی سعی کردند آن را جابجا کنند، منفجر شد. به نوشته ساندی تایمز، احتمالا انفجار این دستگاه جاسوسی، براساس برنامه پیش بینی شده به طور خودکار صورت گرفته تا شناسایی آن توسط ماموران ایرانی غیرممکن شود.

گزارش شده که این ابزار قادر به رهگیری اطلاعات از کامپیوترها در فردو بود. ایران تاکنون از انتشار خبر کشف این ابزار جاسوسی در فردو خودداری کرده؛ اما هفته گذشته فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بود تروریست ها کابل های انتقال برق قم به سامانه فردو را منفجر کرده اند تا جریان غنی سازی اورانیوم در فردو متوقف شود. اما او افزود این گونه خرابکاریها باعث توقف فعالیتهای هسته ای ایران نخواهد شد.

علاالدین بروجرودی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، شرکت زیمنس آلمان تامین کننده وسایل الکترونیکی فردو را عامل این خرابکاری دانسته و افزوده است دستگاههایی که زیمنس به ایران فروخته به گونه ای طراحی شده اند که پس از نصب منفجر شوند.

شرکت زیمنس ادعای ایران مبنی بر خرابکاریهای این شرکت در سامانه فردو را رد کرده و گفته است ما هیچگونه معامله ای در زمینه همکاریهای اتمی با ایران نداشته ایم.

ایران از تاسیسات فردو برای غنی سازی اورانیوم با غلظتی ۲۰ درصدی استفاده می کند و این همان بخش از فعالیتی است که بیشترین مایه نگرانی غرب است ، زیرا می تواند به غلظت ۹۰ درصدی نزدیک شود، که سطح مورد نیاز برای ساختن بمب اتمی است. ایران این تاسیسات را در عمق ۸۰ متری زیر سنگ و خاک ساخته است ، تا بتواند در مقابل حملات دشمن از آن بهتر محافظت کند.
XS
SM
MD
LG