لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۱

اشتون: ایران برای حل بحران هسته‌ای «جدیت» ندارد


اظهار نگرانی کاترين اشتون نسبت به عدم جدیت ایران برای حل و فصل پرونده هسته ای
اظهار نگرانی کاترين اشتون نسبت به عدم جدیت ایران برای حل و فصل پرونده هسته ای
کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه، پس از دیدار با وزاری خارجه شش قدرت جهانی (بریتانیا، چین، آمریکا، روسیه، فرانسه و آلمان) گفت قدرتهای جهانی متفق القولند که ایران باید در مورد حل و فصل پرونده هسته‌ای خود هر چه سریع‌تر اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم اشتون با اظهار این‌ که قدرت‌های جهانی به دنبال مذاکره بدون نتیجه نیستند، گفت دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران در خصوص حل بحران هسته‌ای خود «جدیت» ندارد، ولی در عین حال افزود که مصمم بودن ایران در این مسیر در هر مرحله به آزمون گذاشته می‌شود.

پس از این جلسه همچنین لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، گفت تمامی شرکت‌کنندگان در این جلسه در مورد «اتحاد» و «اعمال فشار» بر ایران متفق‌القول بودند.

این درخواست در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز پنجشنبه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و بار دیگر خواهان ترسیم خط قرمز برای برنامه اتمی ایران شد. وی افزود ترسیم خط قرمز برای ایران مانع از بروز جنگ با آن کشور می شود.

وی با نشان دادن تصویری از یک بمب گفت ایران مرحله اول ساخت بمب را پشت سر گذاشته و به زودی وارد مرحله دوم خواهد شد. وی افزود باید با ترسیم خط قرمز مانع از ورود ایران به مرحله سوم یا مرحله نهایی ساخت بمب شد.

نتانیاهو گفت اسراییل خواهان خاورمیانه ای با ثبات است؛ اما نسبت به تهدید های بالقوه یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی هشدار داد.

نتانیاهو در سخنرانی خود به سرکوب معترضین در ایران در سال 1388، و نیز حمایت ایران از سرکوب مردم سوریه اشاره کرد و گفت با مجهز بودن ایران به تسلیحات اتمی، هیچ کس در هیچ کجا در امان نخواهد بود.

نتانیاهو پیشتر از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا خواسته بود برای ایران «خط قرمزی» تعیین کند که عبور از آنها، حمله نظامی علیه ایران را توجیه کند. این درخواست از سوی رییس جمهوری آمریکا رد شده است. اما باراک اوباما تاکید کرده است که ایالات متحده، اقدام لازم برای مانع شدن از دستیابی تهران به یک سلاح اتمی را انجام خواهد داد.

روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از کسانی که وی «صهیونیست های بی فرهنگ» خواند، انتقاد کرد.

بنیامین نتانیاهو پیش از ترک کشورش و عزیمت به نیویورک با صدور بیانیه ای به سخنان محمود احمدی نژاد که در روز یوم کیپور، یکی از مقدس ترین روزهای یهودیان بیان شد، واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

در جلسه روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز سخن گفت. وی اسراییل را مسئول شکست روند صلح خاورمیانه دانست و گفت اسراییل راه حل دو کشوری را رد می کند و به جای آن می خواهد موجب سقوط تشکیلات خودگردان فلسطینی شود.
XS
SM
MD
LG