لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

رهبر ایران:درخواست آمریکا برای مذاکره درباره داعش را بارها رد کردیم


رهبر ایران گفت که مقامات آمریکا بارها خواستار مذاکره با ایران برای مقابله با دولت اسلامی(داعش) شده‌اند اما ایران درخواست آنها را رد کرده است.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز دوشنبه هنگام ترخیص از بیمارستان در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران در واکنش به سخنان وزیر خارجه ایالات متحده مبنی بر حضور نداشتن ایران در اجلاس مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی، با ذکر چند نمونه گفت که آمریکا پیشتر خواستار مذاکره با ایران درباره شبه نظامیان دولت اسلامی بوده است اما ایران این درخواست‌ها را رد کرده است.»

رهبر ایران گفت: «در روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما خواست که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند. سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم.»

دو روز پیش، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، با حضور ایران در نشست پاریس که برای کمک به عراق برای برخورد با دولت اسلامی(داعش) برگزار می‌شود، مخالفت کرده بود.

وزیر امور خارجه ایالات متحده در واکنش به اظهار نظر یکی از مقامات فرانسه که نسبت به حضور ایران در این نشست ابراز تمایل کرده بود، گفت: «در این لحظه از زمان، تحت این شرایط، به دلایل متعدد این امر درست نیست». او افزود: «با توجه به مسائل دیگری که در ارتباط با حمایت‌های آنها [ایرانیان] از سوریه و در جاهای دیگر وجود دارد، این اقدام مناسب نیست.»

رهبر ایران در ادامه سخنانش به همین واکنش‌ها همچنین گفت: «وزیر امور خارجه آمریکا شخصا به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.»

به گفته آیت الله خامنه‌ای، وندی شرمن هم در مذاکره با عباس عراقچی خواستار همکاری ایران با آمریکا در مقابله با دولت اسلامی شده اما آقای عراقچی این درخواست را رد کرده است.

مقامات رسمی ایالات متحده هنوز واکنشی نسبت به این سخنان رهبر ایران از خود نشان نداده‌اند.

مقام‌های ارشد برخی از کشورهای جهان، امروز دوشنبه ۲۴ شهريور ماه، در پاريس گردهم می‌آیند تا درباره نحوه مقابله با گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوريه، گفتگو کرده و برای انجام اقدامات مناسب در این زمینه، تصميم‌گيری کنند.

پیش از این حسین عبدللهیان، معاون وزیر خارجه ایران، نشست پاریس را نمایشی خوانده و اعلام کرده بود که ایران در آن شرکت نخواهد کرد. این در حالی بود که ایران برای حضور در این نشست دعوت نشده بود.

XS
SM
MD
LG