لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

معاون وزیر خارجه ایران: تهران در نشست «نمایشی» پاریس شرکت نمی‌کند


حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران
حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، نشست بین‌المللی پاریس برای گفتگو در باره نحوه برخورد با تهدید گروه موسوم به دولت اسلامی را «نمایشی» خواند و گفت تهران در این نشست حضور نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیرعبداللهیان با تاکید بر این که ایران اولین کشوری است که در مبارزه با تروریسم به کمک عراق شتافت و به حمایت‌های خود از عراق و سوریه ادامه خواهد داد، گفت «حضور در نشست نمایشی مبارزه با تروریسم مدنظر ما نیست.»

مقام‌های ارشد برخی از کشورهای جهان فردا، دوشنبه ۲۴ شهريور ماه، در پاريس گردهم می‌آیند تا درباره نحوه مقابله با گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوريه، گفتگو رایزنی کرده و جهت انجام اقدامات مناسب در این زمینه، تصميم‌گيری نمایند.

خبرگزاری فرانسه، در گزارشی نوشت مخالفت ایران با شرکت در نشست پاريس، در حالی عنوان می‌شود که از آن کشور برای حضور در اين اجلاس بین‌المللی دعوت نشده است.

این در حالی است که فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه، پیشتر ابراز تمايل کرده بود تا ايران در اين نشست شرکت کند، اما جان کری وزير امور خارجه آمريکا با حضور ایران در این اجلاس مخالفت کرد.

ایالات متحده آمریکا در پی تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی است تا بتواند حملات هوایی فعلی خود علیه مواضع پیکارجویان افراطی سنی در عراق را گسترش دهد و حملات علیه مواضع آنها در سوریه را نیز به هدف تضعیف و نابودی گروه داعش آغاز کند.

اظهارات امیرعبداللهیان در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از حسن دانايی‌فر سفير ايران در عراق نوشت از آنجا که ایران به ثبات عراق علاقمند است، از شرکت در این نشست «خشنود» خواهد شد و امیدوار است که این نشست نتایج موفقیت‌آمیزی در بر داشته باشد.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه به نقل از مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه نوشت ایران «جدیت در مبارزه با تروریست‌ها را در آمریکایی‌ها ندیده» است و با اشاره به تحرکات داعش افزود «زمانی که همین گروه تروریستی در سوریه فعالیت می‌کرد، غربی‌ها سکوت کردند و حتی در برخی از موارد در سوریه از سوی برخی از کشورها به گروه‌های تروریستی کمک می‌شد.»

در نشست روز دوشنبه پاریس قرار است درباره کمک به عراق در جنگ با پیکارجویان گروه دولت اسلامی رایزنی شود. مخالفت اصلی از جانب گروه‌های سنی است که حدود سه سال است با حکومت بشار اسد در سوریه – به شدت مورد حمایت ایران است – در حال جنگ هستند.

XS
SM
MD
LG