لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

فرانسه می خواهد ایران در کنفرانس پاریس حضور داشته باشد


فرانسوا اولاند: اختلاف اتمی با ایران مساله ای جداگانه است
فرانسوا اولاند: اختلاف اتمی با ایران مساله ای جداگانه است

فرانسه قصد دارد از ایران برای حضور در یک نشست بین المللی دعوت کند. این نشست روز دوشنبه در پاریس، برای هماهنگ ساختن اقدامات علیه گروه حکومت اسلامی، برگزار می شود.

آسوشیتدپرس می گوید یک مقام فرانسوی که به تشکیل کنفرانس کمک می کند، روز جمعه گفت تنها مانع، موافقت دیگر شرکت کنندگان است، «ولی داریم به توافق می رسیم.»

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بغداد موضع واشنگتن را روشن کرد. او گفت «ایالات متحده با ایران، نه به صورت نظامی و نه به صورتی دیگر، همکاری ندارد و قصد ندارد در این روند نیز چنین کند.»

آسوشیتدپرس می گوید تصمیم فرانسه تغییر در سیاست پاریس درقبال ایران را منعکس می کند. ایران در مخالفت با پیشروی گروه های رادیکال در عراق به کشورهای منطقه و غرب پیوسته است. نفوذ دیرینه تهران در عراق، و حضور گاه و بی گاه نظامی آن، این کشور را از دیدگاه فرانسه شریکی منطقی می سازد.

ایران با جامعه بین المللی برسر مسئله اتمی درگیر است. اما فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه می گوید این مقوله ای جداگانه است.

آسوشیتدپرس می گوید فرانسه موضع سخت گیرانه ای در برابر مسئله اتمی برگزیده است، ولی کمک ایران در منطقه را کارساز می بیند و بر مجموعه نگرانی های عراق، ایران و غرب از خطر گروه دولت اسلامی تاکید می کند. پاریس براین عقیده است که تهران نباید از کوشش برای درهم شکستن افراط گرایانی که اکنون بخش بزرگی از عراق را در کنترل دارند، کنار گذاشته شود.

آسوشیتدپرس می گوید حسن دانایی، سفیر ایران در عراق، روز جمعه گفت ایران از شرکت در کنفرانس پاریس استقبال می کند زیرا علاقه زیادی به ثبات عراق دارد، و آماده است هر حمایتی را به همسایه خود تقدیم کند.

XS
SM
MD
LG