لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

سه روز بعد از توفان ایرما: ۴.۴ میلیون بدون برق؛ پرزیدنت ترامپ به فلوریدا می‌رود


وضعیت خانه ها و خیابان در شهر اِورگلدز در ایالت فلوریدا
وضعیت خانه ها و خیابان در شهر اِورگلدز در ایالت فلوریدا

در حالیکه روند بازسازی و بازگشت مردم به شهرهای جنوبی ایالت فلوریدا بعد از تندباد دریایی سهمگین «ایرما» آغاز شده، دو روز بعد از این توفان، هنوز ۴.۴ میلیون مشترک در این منطقه برق ندارند. همزمان اعلام شد روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ به همراه معاون خود به مناطق آسیب دیده فلوریدا سفر خواهند کرد.

شبکه سی‌ان‌ان روز چهارشنبه ۲۲ شهریور اعلام کرد در حالیکه دمای هوا به ۳۲ درجه می رسد، میلیون ها مقیم ایالت فلوریدا برق ندارند.

وضعیت در برخی نقاط شهر جکسونویل فلوریدا بعد از توفان ایرما
وضعیت در برخی نقاط شهر جکسونویل فلوریدا بعد از توفان ایرما

تازه ترین گزارش درباره تلفات جانی توفان ایرما حاکی از آن است که ۳۸ نفر در حوزه دریای کارائیب کشته شدند و در خاک فلوریدا تعداد کشته ها به ۱۷ نفر رسیده است.

تندباد دریایی ایرما روز یکشنبه با سرعتی بیش از ۲۰۰ کیلومتر به ایالت فلوریدا رسید که خرابی های زیادی به بار آورد. این توفان تنها یک هفته بعد از توفان دریایی هاروی روی داد که از خلیج مکزیک به سمت ایالت تگزاس پیش رفت و خرابی های گسترده ای در این ایالت موجب شد.

سفر پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر دوبار بعد از توفان هاروی در تگزاس حاضر شد، قصد دارد روز پنجشنبه در فلوریدا حاضر شود تا از روند بازسازی و کمک رسانی از نزدیک بازدید کند.

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون وی به همراه همسرانشان روز پنجشنبه ۲۳ شهریور از مناطق آسیب دیده فلوریدا بازدید خواهند کرد.

نمایی از جزیره سنت مارتین متعلق به هلند در دریای کارئیب که تحت تاثیر توفان بود.
نمایی از جزیره سنت مارتین متعلق به هلند در دریای کارئیب که تحت تاثیر توفان بود.

خرابی های توفان ایرما در کوبا
خرابی های توفان ایرما در کوبا

همزمان با فروکش کردن توفان استوایی ایرما و بازگشت تدریجی مردم فلوریدا به خانه هایشان، عظمت و گستردگی خرابی های توفان، بیش از پیش به چشم می آید.

تقریبا ۲۵ درصد از اماکن مسکونی و تخریب شده و برق میلیون ها مشترک شرکت های تامین انرژی قطع شده است. کمبود آب آشامیدنی نیز از مشکلات بزرگ دیگر این مناطق است. در همین حال تعداد قربانیان ایرما به بیش از شصت نفر افزایش یافته که حدود یک سوم آنها شهروندان آمریکا هستند و باقی ساکنان جزائر کارائیب بودند.

کمک ارتش و نیروهای نظامی به مردم

سرتیپ گلن هگلر- معاون عملیاتی گارد ملی آمریکا می گوید: ۳۰ هزار پرسنل نظامی به جزایر حوزه کارائیب و همچنین ایالت های فلوریدا، جورجیا، آلاباما و کارولینای جنوبی اعزام شده اند تا به کمک سیل زدگان بشتابند. ارتش آمریکا خودرو ها و قایق های تندروی مجهز به تجهیزات مقاوم در برابر سیل را نیز همراه نفرات خود روانه کرده است و هلیکوپتر های نیروی دریایی بر فراز کی وست و جزیره سنت توماس در قلمرو آمریکایی جزایر ویرجین در حال پرواز هستند.

وی افزود: کاری که ما انجام می دهیم این است که وضعیت را به سریع ترین شکل ممکن، از شرایط فعلی به حال عادی باز گردانیم.

گارد ملی ارتش و نیروی هوایی، در حال حاضر مجموعا ۱۴ هزار نفر را برای امداد رسانی به مناطق تخریب شده توفان استوایی هاروی در تگزاس فرستاده اند. هاروی دو هفته پیش رکورد بارندگی در این مناطق را شکست و موجب جاری شدن سیل شد.

سرتیپ گلن هگلر، معاون عملیاتی گارد ملی می گوید: ما تخلیه مراکز بیمارستانی و امداد و جستجوی هوایی را به عهده داریم. در عین حال در جستجوهای زمینی نیز مشارکت می کنیم. حمل و نقل تجهیزات و امکانات اولیه رفاهی مثل غذا، آب، سوخت و سایر نیازمندی های مردم نیز کارهای دیگری است که انجام می دهیم.

نیاز به کمک های ارتش در داخل کشور در حالی رو به افزایش می رود که آمریکا هنوز درگیر دو جنگ در دوردست ها است و سرتیپ گلن هگلر می گوید، گارد ملی نیز گرچه مسئولیت زیادی در کمک های داخلی بر دوش دارد اما امسال گارد ملی با فشار بیشتر از معمولی رو به رو شده است.

سرتیپ گلن هگلر معاون عملیاتی گارد ملی می گوید از نظر تعداد پرسنل، ما تقریبا یک سوم از مجموع نیروهایی که به صورت همزمان به مناطق سانحه دیده کاترینا و عراق و افغانستان اعزام کردیم به عملیات فعلی فرستادیم. شرایط در حال حاضر عادی نیست اما خطیر هم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG