لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

همنامی دو توفان بزرگ اخیر آمریکا با «هاروی و ایرما» زن و شوهر سالمند


«هاروی شلوتر» ۱۰۴ ساله است و «ایرما شلوتر» به زودی ۹۳ سالگی اش را جشن می گیرد.
«هاروی شلوتر» ۱۰۴ ساله است و «ایرما شلوتر» به زودی ۹۳ سالگی اش را جشن می گیرد.

زن و شوهری به نامهای «هاروی» و «ایرما» که هفتاد و پنج سال است زیر یک سقف زندگی می کنند، از اینکه می بینند دو توفان اخیر نامهای آنها را بر خود دارد شگفت زده شده اند.

پس از توفان «هاروی» که سواحل ایالت تگزاس را در هم کوبید، توفان سهمگین «ایرما» سواحل کارائیب را تخریب کرد.

در این میان، «نیویورک تایمز» به سراغ زن و شوهری به نامهای «هاروی» و «ایرما» رفت که هفتاد و پنج سال است زیر یک سقف زندگی می کنند و از اینکه می بینند دو توفان اخیر نامهای آنها را بر خود دارد شگفت زده شده اند.

«هاروی شلوتر» ۱۰۴ ساله است و «ایرما شلوتر» به زودی ۹۳ سالگی اش را جشن می گیرد.

این زوج بسیاری از رویدادهای مهم قرن بیستم را از رکود بزرگ اقتصادی آمریکا تا فرود نیل آرمسترانگ بر کره ماه و ترور جان اف کندی به خاطر می آورند.

آنها می گویند این نخستین باری است دو توفان سهمگین که به فاصله اندک با یکدیگر، نقاط مختلف آمریکا را خراب کردند، نام آنها را بر خود دارند.

سنت نامگذاری توفان ها به اسامی مردان و زنان از سال ۱۹۷۹ توسط سازمان جهانی هواشناسی آغاز شد.

نامها از پیش تعیین شده هستند و در طول زمان تکرار می شوند. به عنوان مثال، نام یکی از توفان های خفیف سال ۲۰۱۷ دوباره در سال ۲۰۲۳ تکرار خواهد شد. تنها نام توفان های مرگباری که خسارت های زیادی به بار آورده اند و در ذهن مردم حک شده اند از رده خارج می شوند.

«هاروی» برای نخستین بار در سال ۱۹۸۱ استفاده شد و پس از آن، شش توفان دیگر نیز همین نام را بر خود داشتند. در سال ۲۰۱۱، توفان «آیرین» کارائیب را در هم کوبید و بسیاری از شهرهای ساحل شرقی آمریکا را خراب کرد. از آن پس، «آیرین» از رده خارج شد.

اینگونه بود که در سال ۲۰۱۷ «هاروی» و «ایرما» کنار یکدیگر قرار گرفتند و به دلیل وسعت و قدرتی که داشتند، هر دو از رده خارج خواهند شد.

«هاروی شلوتر» و «ایرما شلوتر» در سال ۱۹۴۲ با هم ازدواج کردند. آقای شلوتر، پس از پایان خدمتش در ارتش همراه با همسرش به واشنگتن نقل مکان کرد و شغل آرایشگری را برای خود برگزید. «ایرما شلوتر» که در خانواده بزرگی رشد کرده بود و حالا احساس تنهایی می کرد، تصمیم گرفت به کودکان یتیمی را که بیشتر آنها معلولیت جسمی یا روحی داشتند رسیدگی کند. این زوج، در طول سالها از ۱۲۰ کودک نگهداری کردند.

آنها مدام در سفر هستند تا به فرزند خوانده های خود سر بزنند اما هرگز به توفانی به شدت «هاروی» و «ایرما» برنخورده اند.

«ایرما شلوتر» و شوهرش می گویند قصد دارند هر طور که از دستشان بر می آید به قربانیان توفان های اخیر کمک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG