لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

وضعیت اضطراری و تخلیه فوری در سه ایالت جنوب شرقی آمریکا؛ توفان ایرما نزدیک شد


بخشی از خسارات تندباد دریایی ایرما در جزیره ای در کارائیب که تحت کنترل مشترک فرانسه و هلند است.
بخشی از خسارات تندباد دریایی ایرما در جزیره ای در کارائیب که تحت کنترل مشترک فرانسه و هلند است.

پیش بینی می شود توفان دریایی ایرما که تا کنون مرگ و خرابی های زیادی را در جزایر دریای کارائیب بر جای گذاشته، روز یکشنبه ، به جنوب فلوریدا در آمریکا برسد. فرماندار فلوریدا اعلام وضعیت اضطراری کرد و دستور تخلیه اجباری در ایالت های جورجیا و کارولینای جنوبی صادر شده است.

ریک اسکات فرماندار فلوریدا که تندباد و توفان ایرما ایالت او را تحت تاثیر قرار می دهد، در حال حاضر بزرگترین مشکل را کمبود بنزین دانست. او گفت شرکت های نفتی قول داده اند بنزین رسانی را سرعت بدهند.

فرماندار فلوریدا ضمن صدور دستور تخلیه ساکنان مناطق در خطر، خواستار جدی تلقی کردن این دستور شده است.

آقای اسکات گفت: موضوع جدیست و نمی توانیم بی توجه باشیم. ایرما خطر جانی دارد. توفانی نیست که برای تماشای آن منتظر بمانید.

وی گفت سطح توفان ایرما بزرگتر از ایالت فلوریداست و ممکن است در سراسر سواحل فلوریدا تاثیرات مرگباری بر جای بگذارد.

ترافیک در بزرگراه ها و خیابان های فلوریدا سنگین است. مردم برای خرید بنزین و مواد مصرفی در صف هائی طولانی هستند.

ایرما دو روز قبل در مسیر خود جزیره باربودا را تقریباً نابود کرد. جزیره پورتوریکو گرچه مستقیماً در مسیر ایرما نبود اما برق خانه های بیش از یک میلیون نفر قطع شد. جزیره سن مارتین نیز آسیب جدی دیده است.

نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد در روزهای گذشته، غیر از خسارات مالی، این تندبار ۱۸ کشته در حوزه کارائیب بر جای گذاشته است.

هشدار صلیب سرخ

سازمان جهانی صلیب سرخ نسبت به پیامدهای توفان ایرما هشدار داد چرا که می گوید این توفان تاکنون به بیش از ۱.۲ میلیون نفر خسارت مالی و جانی وارد کرد و می تواند چند میلیون دیگر را در فلوریدا گرفتار کند.

توفان ایرما یک هفته بعد از توفان هاروی روی می دهد که خسارات سنگینی به تگزاس وارد کرد و حدود هفتاد کشته برجای گذاشت.

آقای اسکات گفت ۷۰۰۰ نفر از اعضای گارد ملی فلوریدا روز جمعه به منطقه اعزام شده اند و هزاران نفر از کارکنان شرکت های برق آماده کمک رسانی در صورت قطع برق ناشی از آسیب ها هستند.

دستور تخلیه اجباری در ایالت های جورجیا و کارولینای جنوبی نیز که در مسیر ایرما خواهند بود ، صادر شده است.

درخواست روسای جمهوری آمریکا

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب گفت فلوریدا بعد از تگزاس آماده است.

فرمانده کل قوا در آمریکا افزود: بار دیگر فرمانداران سخت تلاش می کنند و فیما، گارد ساحلی و همه مردم آماده اند. ما به زودی مسیر دقیق حرکت ایرما را می فهمیم."

در همین حال روسای جمهوری پیشین آمریکا شامل ، جیمی کارتر جرج هربرت بوش، بیل کلینتون، جرج واکر بوش و باراک اوبامای فعالیت مشترکی را برای جمع آوری کمک مالی برای قربانیان توفان دریایی هاروی زیر عنوان «درخواست آمریکای واحد» آغاز کرده اند.

تازه ترین خبرها را در توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

آنها می گویند هاروی وحشتناک بود اما عمق همبستگی و انسانیت را به نمایش در آورد. این پنچ رئیس جمهوری پیشین آمریکا می گویند آماده اند فعالیت خود را برای جمع آوری کمک به آسیب دیدگان ایرما نیز گسترش دهند.

دردسر مرد چاقو به دست در میامی

در حالی که هزاران نفر در آستانه رسیدن توفان ایرما به ایالت فلوریدا قصد تخلیه منطقه را دارند، یک مرد چاقو به دست پنجشنبه شب فرودگاه میامی را به هم ریخت و آن را برای ساعاتی به تعطیلی کشاند.

به گفته مسئولان محلی، فرد ناشناس وارد محوطه‌ای شد که ورود به آن برای افراد عادی ممنوع است و وقتی یکی از نگهبانان متوجه موضوع شد، مظنون که گزارش شده مسلح به چاقو بوده، اقدام به فرار کرد.

خوان پرز از فرماندهان ارشد پلیس میامی روز جمعه در یک نشست خبری گفت، ماموران امنیتی فرودگاه در نهایت مجبور به برخورد با فرد مذکور شدند و برای متوقف کردن او اقدام به شلیک گلوله کردند.

به گفته او، مظنون برای مداوا به بیمارستان منتقل شده و وضعیت او پایدار گزارش شده است. مشخص نیست انگیزه او برای ورود به بخش‌های امنیتی فرودگاه میامی چه بوده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG