لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

تداوم تخریب ناشی از ایرما در فلوریدا، میلیون ها نفر بدون برق


توفان دریایی ایرما، همراه با بادهایی به سرعت دویست و ده کیلومتر در ساعت، بامداد یکشنبه ۱۹ شهریور با عبور از مجمع الجزایر کیز، و شهر توریستی کی وست، جنوب ایالت فلوریدا را فرا گرفت و به پیشروی خود به داخل فلوریدا ادامه داد.

بر خلاف پیش بینی قبلی، که گفته می‌شد شهر میامی در مسیر مستقیم ایرما است، این توفان با عبور از نواحی غرب فلوریدا خسارت های گسترده ای ببار آورد. به گفته مقام های محلی برق نزدیک به پنج میلیون و هفتصد هزار نفر در پی عبور ایرما از ایالت فلوریدا قطع شده است.

مرکز توفان‌های دریایی ایالات متحده، توفان دریایی ایرما را با کاهش یک درجه از شدت آن، با رتبه چهار طبقه بندی کرده است.

ریک اسکات فرماندار فلوریدا به مردم هشدار داد، گرچه از سرعت باد ایرما با ورود به خشکی کاسته می‌شود اما سیلاب ناشی از بارندگی خطرناک تر از باد است.

او گفت: «یادتان نرود در جنوب و غرب فلوریدا، سیلاب پس از بادهای شدید می‌آید. تصور نکنید که با کاهش باد، توفان تمام شده است.»

هزاران نفر از شهروندان ایالت فلوریدا به پناهگاهها رفتند.
هزاران نفر از شهروندان ایالت فلوریدا به پناهگاهها رفتند.

آقای اسکات، که در فلوریدا وضعیت اضطراری اعلام کرده است، بزرگترین نگرانی را در حال حاضر، سیلاب و بالا رفتن سطح آب در جنوب فلوریدا می داند.

بیش از هفتاد و پنج هزار نفر در حدود ۴۰۰ پناهگاه پناه گرفته اند .

ارتفاع امواج در آبهای کم عمق در امتداد سواحل جنوب غربی فلوریدا،به حدود پنج متر افزایش یافته است که ممکن است هزاران خانه را زیر آب فرو ببرد.

نفوذ آب به شبکه‌های برق رسانی، یکی از مشکل اصلی مناطق توفان زده است؛ تا ظهر یکشنبه، برق مناطقی با جمعیت بیش از دویست و هشتاد هزار نفر، قطع شده بود. احتمال می رود قطع برق به مناطق بیشتری گسترش یابد.

به گفته مرکز هواشناسی آمریکا، مسیر ایرما، بر خلاف پیش بینی قبلی تغییر کرده است و به جای حرکت به سمت میامی در سواحل شرقی، اکنون به سمت غرب این ایالت و شهر تمپا در حرکت است. ساکنان تمپا که گمان می‌کردند تنها لبه ایرما به آنها می‌خورد، اکنون با عجله به سوی پناهگاه‌ها می‌روند.

بسیاری از شهروندان فلوریدا را ترک کردند که موجب ترافیک سنگینی شد.
بسیاری از شهروندان فلوریدا را ترک کردند که موجب ترافیک سنگینی شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در جلسه‌ای با اعضای کابینه‌اش، تجربه مردم و مقام ها در ایالت تگزاس را که دو هفته قبل صحنه تاخت و تاز توفان هاروی بود، نقشه راه برخورد با ایرما در فلوریدا خواند.

توفان هاروی کمتر از سه هفته پیش، با حجم عظیم باران و ایجاد آبگرفتگی بخش‌هایی از ایالتهای تگزاس و لوئیزیانا را تحت تاثیر قرار داد و دستکم ۷۰ کشته به جای گذاشت.

مسیر توفان ایرما به سمت سواحل غربی فلوریدا تغییر کرده است.
مسیر توفان ایرما به سمت سواحل غربی فلوریدا تغییر کرده است.

ایرما در مسیر حرکت به سمت فلوریدا، جزایر کارائیب را فرا گرفت و موجب مرگ دستکم بیست و پنج نفر شد. در جزیره سن مارتین مقامات مشغول کمک رسانی به مردم آسیب دیده هستند. در جزیره باربودا، مقامات دولتی می‌گویند که نود و پنج درصد خانه ها نابود شده است.

اما کوبا بدون تلفات انسانی و خساراتی جدی، باد و بارندگی ایرما را تحمل کرده است.

ایرما، در کنار توفان اوکی چوبی که هشتاد سال پیش پس در مسیر فلوریدا جزایر کارائیب را فرا گرفت، در رده هفتمین توفان سهمگین در تاریخ آمریکا ثبت شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG