لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

دومین ماهواره نظامی سپاه پاسداران به فضا پرتاب شد


پرتاب دومین ماهواره نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
پرتاب دومین ماهواره نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

هم‌زمان با انتظارها برای به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای و احیای برجام، دومین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران به نام ماهواره نور-۲ توسط نیروی هوا فضای سپاه پاسداران روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند به فضا پرتاب شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته است که این ماهواره «با موفقیت» در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تزریق شده است.

بنا بر گزارش‌ها، ماهواره نور-۲ توسط «ماهواره‌بر سه مرحله‌ای و سوخت ترکیبی قاصد نیروی هوافضای سپاه به فضا پرتاب» شده و «با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تزریق» شده است.

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پرتاب این ماهواره را «نشانه پیروزی» خود «در نبرد فناوری بر دشمنان» خواند و گفت این پرتاب «پیشرفتی بزرگ» است و «چیزی جز امداد و نصرت الهی نیست.»

روز شنبه نیز سپاه پاسداران با انتشار گزارشی ویدئویی از این پایگاه مدعی شد که این پایگاه‌ها مملو از موشک‌های زمین به زمین و پهپادهای رادارگریز هستند.

پیش از آن نیز بیستم بهمن ماه سپاه پاسداران از یک موشک بالستیک به نام «خیبرشکن» با برد ۱۴۵۰ کیلومتر و «دارای سوخت جامد» در یکی از پایگاه‌های خود رونمایی کرد.

تأکید سپاه بر توسعه برنامه پهپادی و موشکی درحالی است که در اواسط بهمن‌ماه، شش عضو مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از او خواستند که با تمرکز بر توان موشکی جمهوری اسلامی ایران، آن را یک «تهدید جدی» به شمار آورد.

XS
SM
MD
LG