لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

تشدید حملات سپاه به مواضع گروه‌های کُرد مخالف جمهوری اسلامی در کردستان عراق


پیشمرگه‌‌های کرد (آرشیو)
پیشمرگه‌‌های کرد (آرشیو)

همزمان با ادامه اعتراضات داخلی، سپاه پاسداران حملات توپخانه‌ای به مواضع احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی را افزایش داده است.

سپاه پاسداران سه‌شنبه برای چهارمین روز متوالی مناطق «هَلگورد» و «بَربَزین» در استان اربیل را گلوله باران کرد.

این مناطق نزدیک مرز ایران هستند. برخی از پایگاە‌های احزاب و گروه‌های کُرد مخالف جمهوری اسلامی در این مناطق قرار دارند.

به گفته این احزاب کُرد حملات امروز در مقایسه با چند روز گذشته شدیدتر بوده است. سپاه پاسداران از موشک‌های میان‌برد هم استفاده کرده است.

سپاه پاسداران می‌گوید پایگاه پژاک در منطقه چومان را هم گلوله‌باران کرده است.

به گفته سپاه پاسداران این حملات در پاسخ به اقدامات احزاب کُرد برای ایجاد آشوب در داخل ایران انجام شده است.

اما کاوه بهرامی، فرمانده نیروی پیشمرگه حزب دموکرات کردستان ایران، با رد این ادعا گفت که جمهوری اسلامی می‌خواهد اعتراضات مردم را به خارج نسبت دهد.

او گفت: «حملات جمهوری اسلامی دو دلیل اصلی دارد. اول، آنها می‌خواهند بگویند که عوامل خارجی در اعتراضات ایران دست دارند. می‌خواهند این گونه القا کنند که احزاب کُرد حمله کرده‌اند و از این طریق افکار عمومی را منحرف کند.»

به گفته کاوه بهرامی هدف دیگر حکومت ایران این است که احزاب کُرد را به انجام فعالیت‌های نظامی تحریک کند و به اعتراضات مردمی جنبه نظامی بدهند.

فرمانده نیروی پیشمرگه حزب دموکرات کردستان ایران گفت: «ما تحت هیچ شرایطی این کار را انجام نمی‌دهیم و معتقدیم اعتراضات مردمی در ایران، رویه ویژه خود را دارد. مردم تصمیم گیرنده آن هستند. مسئله پیشمرگه در مکان و زمان خود خواهد بود.»

علاوه بر احزاب کُرد، فعالان سیاسی هم معتقدند گلوله‌باران پایگاه‌های احزاب کُرد مخالف، روش جمهوری اسلامی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات و بحران‌های داخلی است.

پژاک در سال ۲۰۰۹ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته و آمریکا سپاه پاسداران را یک گروه‌ تروریستی می‌داند.

XS
SM
MD
LG