لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

سفر منطقه‌ای نخست‌وزیر عراق؛ کاظمی به‌دنبال «ازسرگیری مذاکرات ایران و عربستان» است


مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق
مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق

یک مقام عراقی روز شنبه گفت قرار است مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر، به عربستان سعودی و سپس ایران سفر کند.

وی که نخواست نامش فاش شود، افزود آقای کاظمی حامل پیشنهاد تازه‌ای جهت ازسرگیری مذاکرات میان این دو رقیب منطقه‌ای خواهد بود.

به گفته این مقام مطلع از مسیر مذاکرات تهران و ریاض، نخست‌وزیر عراق اواخر روز شنبه به عربستان سعودی و روز یکشنبه به ایران سفر می‌کند و در پی فعال‌سازی مجدد مذاکرات با میانجیگری بغداد خواهد بود.

گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان در سال ٢٠٢١ و به طور مخفیانه در بغداد آغاز شد. یکی از اهداف ریاض در این گفت‌وگوها پایان‌دادن به جنگ فاجعه‌بار جاری در یمن است که در آن ائتلاف به رهبری عربستان در دفاع از دولت قانونی علیه پیکارجویان حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگد. در نتیجه این جنگ، یکی از بدترین فجایع بشری جهان به وجود آمده و فرودگاه‌ها و تاسیسات نفتی سعودی نیز هدف حملات مکرر موشکی و پهپادی حوثی‌ها قرار گرفته‌اند.

پنجمین و آخرین دور مذاکرات تهران و ریاض در ماه آوریل و در بغداد برگزار شد که به دلیل افزایش تنش‌ها در منطقه به حالت تعلیق درآمد.

روابط ایران و عربستان در سال ۲۰۱۶ و به دنبال اعدام یک روحانی شیعه توسط ریاض و حمله بسیجی‌ها و طرفداران حکومت به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد قطع شد.

مصطفی کاظمی تاکید کرده به دنبال روابطی متوازن با دو همسایه عراق است . بهبود روابط با عربستان یکی از سیاست‌های کلیدی‌ وی از زمان تصدی پست نخست‌وزیری در مه ٢٠٢٠ بوده است.

XS
SM
MD
LG