لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

مقام سعودی: برنامه‌ای برای دیدار وزیران امور خارجه ایران و عربستان وجود ندارد


پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی
پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی

یک مقام وزارت خارجه سعودی روز پنجشنبه گفت هیچ دیداری میان وزیران خارجه ایران و عربستان در آینده نزدیک برنامه‌ریزی نشده است و پیشرفت‌هایی در مذاکرات با تهران حاصل شده اما کافی نیست.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه ضمن اشاره به «پیشرفت‌هایی حداقلی اما خوب» در روابط با عربستان گفته بود ممکن است به زودی با همتای سعودی خود در کشوری ثالث دیدار کند.

این مقام سعودی به خبرگزاری رویترز گفت: «ایران باید برای همکاری‌های آتی، اعتمادسازی کند و اگر تهران متمایل به تنش‌زدایی در منطقه باشد، می‌توان چندین موضوع را [با جمهوری اسلامی] به بحث گذاشت.»

در روزهای گذشته شاهزاده فیصل به فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس با اشاره به حصول برخی پیشرفت‌ها در گفت‌وگوها با ایران و کافی‌نبودن این پیشرفت‌ها گفته بود دست‌های عربستان همچنان برای فشردن به سوی ایران دراز شده است.

همزمان روز پنجشنبه کاخ سفید از سفر دو مقام ارشد آمریکایی به عربستان به منظور گفت‌وگو درباره بازار انرژی جهانی، ایران و سایر مسائل منطقه‌ای خبر داد.

برت مک‌گورک، مشاور ارشد کاخ سفید در امور خاورمیانه، و آموس هوچستاین، فرستاده ویژه انرژی وزارت خارجه، این دو مقام آمریکایی هستند.

کارین ژان-پیر، سخنگوی کاخ سفید، در این باره ضمن تایید سفر مک‌گورک و هوچستاین به منطقه خاورمیانه گفت هدف از این سفر «بحث درباره طیفی از مسائل از جمله اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران، تضمین عرضه باثبات انرژی جهانی، و دیگر مسائل منطقه‌ای» است.

XS
SM
MD
LG