لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

ابراز ناخشنودی حیدر العبادی از حضور آشکار قاسم سلیمانی در عراق


ابراز ناخشنودی حیدر العبادی از حضور آشکار قاسم سلیمانی در عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

نخست وزیر عراق در سخنانی در واشنگتن پایتخت ایالات متحده، از کمک‌های ایران در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق استقبال کرد، اما در عین حال از برجسته شدن حضور قاسم سلیمانی از فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران ایران در این درگیری‌ها ابراز ناخشنودی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی که به آمریکا سفر کرده است، روز پنجشنبه در سخنانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل واشنگتن، با اشاره به تصاویر حضور آقای سلیمانی در عملیات نظامی عراق علیه داعش، گفت انتشار این تصاویر «پیامی نادرست» را منتقل می‌کنند و وی تلاش خواهد کرد کسانی که در تهیه و انتشار آنها دخالت داشته‌اند را شناسایی کند.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، و برخی از دیگر فرماندهان سپاه پاسداران، در طول ماه‌های گذشته و از زمان پیشروی داعش در عراق در اواخر بهار سال ۱۳۹۳، بنابر بر گزارش‌ها، ضمن حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی در مقابل پیکارجویان آن گروه، به نیروهای دولتی عراق نیز مشاوره می‌دادند.

نخست وزیر عراق در ادامه سخنان خود، ضمن تاکید بر اهمیت بالای حاکمیت ملی کشورش گفت «عراقی‌ها هستند که خود را برای نجات کشورشان فدا می‌کنند، و این را نخواهند پذیرفت اگر چنین القاء شود که دیگران دارند از طرف آنها این کار را می‌کنند.»

آقای العبادی حضور آشکار آقای سلیمانی در نبرد علیه پیکارجویان داعش در عراق را «ایده بدی» توصیف کرد و افزود این موضوع را با تهران نیز در میان گذاشته و مقام‌های ایرانی هر گونه نقشی در انتشار تصاویر سردار سلیمانی را رد کرده‌اند.

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه و پس از دیدار با نخست وزیر عراق، به نظامیان ایران در مورد حاکمیت ملی عراق هشدار داد و گفت باید پاسخگوی دولت بغداد باشند.

اظهارات نخست وزیر عراق چند روز پس از آن بیان شد که رسانه‌های ایران از ارسال نامه‌ای توسط قاسم سلیمانی خبر دادند که در آن ضمن انتقاد از ساخت فیلمی درباره او، گفته است بخشی از آنچه در شبکه‌های مجازی درباره او گفته می‌شود «غيرواقعی و خلاف مصالح کشور» است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه در گزارشی نوشت، آقای سليمانی در این نامه‌ خطاب به سعيد حسن‌پور کارگردان فيلم مستندگونه «سردار» – که به عمليات برون مرزی نیروی قدس سپاه پاسداران می‌پردازد – نوشته است، از چنین اقداماتی «نه تنها راضی نيستم، بلکه به شدت اعتراض دارم.»

وی در اين نامه همچنین گفت «نسبت به هر آنچه در شبکه مجازی در مورد حقير می‌گذرد، به شدت اعتراض دارم و بخشی از آن را غلو و غيرواقعی، و خلاف مصالح سياسی و امنيتی کشور می‌دانم و بارها به مسئولين مربوطه در کشور عرض کرده‌ام.»

آخرین و بارزترین اخبار و تصاویر مربوط به حضور برجسته این فرمانده سپاه، مربوط به عملیات آزادسازی شهر تکریت – زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق که اکثر ساکنان آن سنی‌مذهب هستند – بود که با انتقادها و نگرانی‌هایی روبرو شد. نگرانی از بروز درگیری‌های فرقه‌ای در عراق که در نهایت به کنار کشیدن سپاه پاسداران از این عملیات انجامید.

پس از آن، عملیات هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در عملیات آزادسازی تکریت آغاز شد و پس از چند روز نبرد سنگین، در نهایت دفتر نخست وزیر عراق روز یازدهم فروردین ماه اعلام کرد که نیروهای مردمی و دولتی عراق موفق به بازپس‌گیری این شهر استراتژیک شدند.

XS
SM
MD
LG