لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

سازمان ملل: حضور قاسم سلیمانی در عراق نقض تحریم‌های شورای امنیت است


مخیر افراد کی جانب سے سڑکوں پر مستحق افراد کے لئے مفت افطار کا اہتمام کرنے کی روایت اب بھی قائم ہے
مخیر افراد کی جانب سے سڑکوں پر مستحق افراد کے لئے مفت افطار کا اہتمام کرنے کی روایت اب بھی قائم ہے

ناظران تحریم‌های سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که تصاویر گرفته شده تایید می‌کنند که فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، که بر اساس تحریم‌های شورای امنیت از سفر منع شده است، در عراق به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، بازوی خارج از کشور سپاه پاسداران انقلاب ایران، از سال ۲۰۰۷ هدف تحریم شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت که بر اساس آن، اموال او مسدود و سفر او به کشورهای دیگر ممنوع شد.

با این وجود او از ایران خارج شده است و ایران نیز این موضوع را پنهان نمی‌کند. یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در ماه سپتامبر گفت که سردار سلیمانی به همسایه غربی ایران سفر کرده است و نقش حساسی در نبرد آن کشور با گروه سنی موسوم به دولت اسلامی(داعش) ایفا می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۷ آذر (۹ دسامبر) بر اساس گزارش هفت صفحه‌ای پنل کارشناسان ایران سازمان ملل، نوشت قاسم سلیمانی بارها در عکس‌ها و فیلم‌هایی در عراق دیده شده است.

یکی از عکاسان خبری، آقای سلیمانی را در نزدیکی شهر آمرلی در شمال عراق، پس از بازپس گیری این شهر از داعش، دیده است. به خبر او، عکسی هم ضمیمه شده که حضور سلیمانی در منطقه را ثابت می‌کند.

ایران از نیروهای ارتش عراق و گروه های شبه‌نظامی شیعه آن کشور، که درحال جنگ با پیکارجویان مسلح داعش هستند، حمایت می‌کند.

واشنگتن در سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ خورشیدی)، سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی را از حامیان تروریسم دانست. اتحادیه اروپا نیز در سال ۲۰۱۱ همین تصمیم را گرفت. دولت‌های غربی و اسرائیل، سپاه را متهم به تجهیز گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در منطقه خاور میانه کرده‌اند.

مقامات سازمان ملل متحد خواستار جلوگیری از ورود افرادی که در لیست سیاه قرار دارند به عراق شده است، اما کارمندان دفتر سازمان ملل در آن کشور هنوز در این زمینه واکنشی نشان نداده‌اند.

گزارش کارشناسان پنل ایران سازمان ملل می‌گوید هر چند که به نظر می‌رسد تدارکات غیرقانونی ایران برای بخش ممنوعه برنامه‌ هسته‌ای، ادامه داشته، اما با این حال، از پایان ماه مارس (اوایل فروردین ماه) هیچ گزارش جدیدی از نقض تحریم‌های هسته‌ای ایران دریافت نکرده است.

ایران و قدرت‌های جهانی در تلاش برای دستیابی به یک توافق جامع بر سر ادامه برنامه هسته‌ای ایران هستند. غرب می‌گوید ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است. ایران اما برنامه هسته‌ای خود را صلح آمیز می‌خواند.

XS
SM
MD
LG