لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

گزارش آسوشیدپرس از نقش قاسم سلیمانی در جنگ زمینی عراق علیه داعش


قاسم سلیمانی (راست) فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
قاسم سلیمانی (راست) فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

هفته گذشته، وقتی پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» از جرف الصخر در شمال استان بابل عقب‌نشینی کردند، ارتش عراق به سرعت پیروزی خود در مقابل آن گروه افراطی را به رخ حریف کشید و تلویزیون دولتی آن کشور نیز تصاویری از رژه تانک‌ها و خودروهای نظامی در شهر، و نیز سربازان ارتش که در حال بازرسی از ساختمان‌های دولتی که از اواسط تابستان در تصرف داعش بودند، را نشان داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارشی با این مقدمه، به نقش قاسم سلیمانی از فرماندهان عالیرتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیشروی‌های اخیر نیروهای عراقی در جنگ زمینی با گروه دولت اسلامی (داعش) پرداخته و می‌نویسد انتشار تصاویر او در پی بازپس‌گیری جرف الصخر در وبسایت‌های مستقل عراقی، نشان از حضور بیشتر او در میدان جنگ دارد.

نویسنده مقاله آسوشیتدپرس، نام قاسم سلیمانی را مترادف با پیروزی‌های اخیر نیروهای زمینی عراقی دانست و همچنین از قول فرماندهان محلی نوشت که اعضای گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان – که مورد حمایت ایران است – نیز در خطوط مقدم جبهه جنگ در عراق حضور دارند.

گروه‌های شبه نظامی شیعه، در بیرون راندن پیکارجویان گروه سنی داعش از شهرها و روستاهای سنی‌مذهب اطراف بغداد، پایتخت عراق، همواره نقش کلیدی ایفا کرده‌اند. با این حال، نام آنها در سرکوب سنی‌ها نیز آمیخته شده و در حالی که از حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا سود می‌برند، پیشروی‌های آنها ممکن است تلاش‌های جاری برای یکپارچه کردن آن کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد.

برخی از فرماندهان شبه‌نظامیان محلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که چندین تن از مشاوران سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان در خطوط مقدم جنگ علیه داعش در جرف الصخر حضور داشتند و به گفته آنها، به آموزش حدود ۷ هزار رزمنده مشغول بوده و در عین حال، پیش از آغاز هر عملیات، با فرماندهان ارتش به رایزنی و هماهنگی می‌پرداختند.

یکی از آن فرماندهان، که پذیرفت با نام مستعار «ابو زینب» در این گزارش معرفی شود، به آسوشیتدپرس گفت آقای سلیمانی برنامه‌ریزی برای عملیات آزادسازی جرف الصخر را از سه ماه پیش آغاز کرده بود. این شهر که هم‌اکنون از وجود نیروهای داعش پاک شده، در ۵۰ کیلومتری جنوب بغداد و در مسیر تردد زائران شیعه، که به مناسبت ایام تاسوعا و عاشورا به مقصد کربلا سفر می‌کنند، واقع شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های ارتش عراق درخواست گفتگو با آن خبرگزاری درباره حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در عملیات جرف الصخر، یا دیگر عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای عراقی، از جمله آزادسازی شهرهای آمرلی و صامره در تابستان گذشته – که گفته می‌شود وی در آنها نقش فرماندهی یا مشاوره را به عهده داشته است – را رد کردند.

XS
SM
MD
LG