لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

بایدن سوءقصد به جان نخست وزیر عراق را محکوم کرد؛ دستور برای همکاری با نیروهای عراقی


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای حمله به اقامتگاه مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق را محکوم کرد.

آقای بایدن در این بیانیه که روز یکشنبه منتشر شد، گفت: «من حمله تروریستی که اقامتگاه نخست وزیر عراق کاظمی را هدف قرار داد، به شدت محکوم می کنم. من خوشحالم که نخست وزیر آسیبی ندیده است.

رئیس جمهوری آمریکا با تمجید از قدرت رهبری نخست وزیر عراق در پی این سوءقصد گفت که اقدام مصطفی کاظمی برای دعوت به آرامش، خویشتن‌داری و گفتگو برای حفاظت از نهادهای کشور و تقویت دموکراسی که عراقی ها بسیار سزاوار آن هستند، قابل ستایش است.

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه همچنین گفت: «عاملان این حمله تروریستی به دولت عراق، باید پاسخگو باشند. من کسانی را که از خشونت برای تضعیف روند دموکراتیک عراق استفاده می‌کنند به شدیدترین وجه محکوم می کنم.»

آقای بایدن در این بیانیه می‌گوید که به تیم امنیت ملی آمریکا دستور داده است که به نیروهای امنیتی عراق که مشغول بررسی این حمله هستند و سعی در شناسایی افراد مسئول آن دارند، در صورت تقاضای آنها کمک های لازم را ارائه دهند.

او همچنین گفت که ایالات متحده در کنار دولت و مردم عراق که برای حفظ حاکمیت و استقلال عراق تلاش می کنند، محکم می ایستد.

سوءقصد ناکام بامداد یکشنبه

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این سوءقصد «نافرجام»‌ با استفاده از یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده به قصد هدف قرار دادن محل سکونت الکاظمی در «منطقه سبز» بغداد انجام شد.

منابع امنیتی به رویترز گفتند که شش تن از نیروهای حفاظت شخصی کاظمی مستقر در خارج از محل سکونت او در منطقه سبز زخمی شدند.

خبرگزاری دولتی عراق به نقل از یک سخنگوی وزارت کشور نوشت: در این حمله از سه پهپاد استفاده شد، از جمله دو پهپاد که توسط نیروهای امنیتی رهگیری و سرنگون شد و پهپاد سوم به محل اقامت اصابت کرد.

نخست وزیر عراق در پی این حمله و با صدور پیامی ویدیویی از همه در عراق درخواست کرد تا در گفتگوهای سازندە و آرام شرکت کنند. آقای کاظمی در پیام ویدیویی گفت که حال او خوب است و حملات راکتی و پهپادی بزدلانە، ملت و آیندە را نمی سازند.

رسانە های عراق می گویند مصطفی کاظمی چند دقیقە پیش از هدف قرار گرفتن منزلش توسط یکی از رهبران حشد الشعبی خبر دار شد و آنجا را ترک کرد.

کتائب حزب اللە و عصائب اهل حق از گروەهای وابستە بە ایران در میان حشد الشعبی، دست داشتن در این حملە را تکذیب کردند اما ویدیویی از تهدید مصطفی کاظمی توسط قیس خزعلی دبیر کل کتائب اهل حق در رسانە های اجتماعی عراق منتشر شدە کە می گوید انتقام خون ابو مهدی مهندس و قاسم سلیمانی را خواهند گرفت.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

این حمله دو روز پس از درگیری‌های خشونت‌آمیز در بغداد بین نیروهای دولتی و طرفداران احزاب سیاسی مورد حمایت ایران روی داد که بیشتر آنها شاخه‌های مسلح دارند. این گروه‌ها پس از انتخابات سراسری اخیر در عراق، ده‌ها کرسی در پارلمان از دست دادند.

XS
SM
MD
LG