لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۳

استقبال مالکی از انتخاب رئیس جدید پارلمان عراق


عکس آرشیوی از حضور نوری المالکی نخست وزیر عراق در جلسه پارلمان آن کشور
عکس آرشیوی از حضور نوری المالکی نخست وزیر عراق در جلسه پارلمان آن کشور

نوری المالکی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه از انتخاب رئیس پارلمان آن کشور استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مالکی در سخنرانی تلویزیونی هفتگی خود، همچنین از پارلمان جدید خواست رقابت‌های سیاسی را کنار بگذارد و برای تصویب لوایح معوق و هماهنگی با قوه مجریه کار کند.

آقای مالکی که از ۲۰۰۶ نخست وزیر عراق بوده و در حال حاضر برای کناره‌گیری تحت فشار شدید قرار گرفته است، به این موضوع که آیا نامزدی خود را برای احراز دوباره مقام نخست وزیری پس خواهد گرفت یا خیر، اشاره‌ای نکرد.

آقای مالکی پس حملات ماه گذشته گروه افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) – که با اعلام یک خلافت خودخوانده اکنون خود را «دولت اسلامی» می‌نامد – مورد انتقاد شدید بسیاری از گروه‌ها در عراق، حتی برخی از گروه‌های شیعه قرار گرفته است.

پارلمان عراق روز گذشته با انتخاب یک نماینده سنی به عنوان رئیس و نیز دو نایب رئیس کرد و شیعه، نخستین گام را به سوی تشکیل دولت جدید برداشت. اما رقیبان سیاسی هنوز در مورد پست نخست وزیری یا ریاست جمهوری به توافق نرسیده‌اند.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته از انتخاب رئیس جدید پارلمان عراق استقبال کرد و آن را «نخستین گام در روند تشکیل دولت جدید که بتواند به حقوق، آرمان‌ها و نگرانی‌های مشروع تمام طرف‌ها در عراق بپردازد» نامید.

بر اساس قانون اساسی عراق، پارلمان پس از انتخاب هیات رئیسه ۳۰ روز فرصت دارد تا رئیس جمهور را انتخاب کند و اوهم پس از آن ۱۵ روز فرصت دارد تا از رهبر بزرگترین بلوک پارلمانی بخواهد دولت جدید را تشکیل دهد. پس از آن نخست وزیر انتخاب خواهد شد.

XS
SM
MD
LG