لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

ترکیه و سوریه حریم هوایی خود را بر روی یکدیگر بستند


ترکیه می گوید پرواز تمام هواپیماهای سوریه را از حریم هوایی آن کشور ممنوع کرده است. یک مقام وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه گفت : "هواپیماهای مسافربری و نظامی سوریه اجازه پرواز از حریم هوایی ترکیه را ندارند."

این اقدام ترکیه پس از آن صورت گرفت که سوریه اعلام کرد به تلافی اقدامات ترکیه در فرود آوردن و بازرسی هواپیماهایی که عازم سوریه هستند، دمشق از این پس حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای مسافربری ترکیه می‌بندد.

این خبر را خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، روز شنبه ۲۲ مهر از وزارت خارجه آن کشور نقل کرد و نوشت چنین تصمیمی «بر پایه اصل مقابله به مثل» انجام شده‌است.

ترکیه روز چهارشنبه، ۱۹ مهرماه، یک هواپیمای مسافربری سوریه را مجبور به فرود اجباری در فرودگاه آنکارا کرده و بخشی از بار این هواپیما را توقیف کرد.

ترکیه می‌گوید پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر حمل تجهیزات نظامی توسط این هواپیما که از روسیه عازم سوریه بود، دست به این اقدام زده است.

از هفته گذشته و پس از آنکه ترکیه یک هواپیمای مسافری سوریه را مجبور به فرود اجباری در آنکارا کرد، تنش در روابط ترکیه و سوریه بیشتر شده است.

مسکو اعلام کرده است که با این هواپیما تجهیزات راداری برای سوریه فرستاده بود و گفته است که این محموله قانونی بوده است. سوریه ضمن محکوم کردن این اقدام، از ترکیه خواسته‌است تا محموله ضبط شده این هواپیما را پس دهد.

پس از آنکه در روزهای اخیر تبادل آتش در مرزهای ترکیه با سوریه رخ داد، آنکارا استفاده هواپیماهای خود از حریم هوایی سوریه را به تعویق انداخته بود.

تنش میان ترکیه و سوریه که با یکدیگر ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، پس از آن بالا گرفت که روز ۱۲ مهرماه، یک منطقه مسکونی در مرز ترکیه از سوی ارتش سوریه هدف خمپاره قرار گرفت. به دنبال این اقدام ترکیه برای چند روز متوالی سوریه را گلوله‌باران کرد.

۱۹ مهرماه رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه به سوریه هشدار داد که «در صورت ادامه تعرض سوریه، نیروهای نظامی ترکیه واکنش نظامی گسترده‌ای به این اقدام نشان خواهند داد.»

ترکیه خواستار توقف سرکوب مخالفان در سوریه‌است و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل «ناتوانی» در مقابله با بحران سوریه انتقاد کرده و گفته‌است: اشتباه این سازمان که به کشتارهای بوسنی و هرزه گووین در دهه نود قرن گذشته انجامید، در حال تکرار است.

«سرنگونی یک جت ارتش سوریه»

در همین حال، مخالفان رژیم بشار اسد روز شنبه اعلام کردند که یک جنگنده ارتش سوریه را در حدود ۱۰ کیلومتری غرب حلب سرنگون کرده‌اند.

به گزارش به نقل از خبرگزاری فرانسه، مخالفان دولت سوریه ویدئوهایی نیز از محل سرنگونی این هواپیما نشان می‌دهند و می‌گویند که این جنگنده پیش از سرنگونی در حال بمباران دهکده «خان العسل» بوده‌است.

یک نظامی پیشین ارتش سوریه که اکنون به نیروهای مخالف پیوسته می‌گوید: این جنگنده سرنگون‌شده یک هواپیمای میگ ساخت روسیه است.

نیروهای مخالف دولت سوریه در هفته‌های اخیر دو جنگنده دیگر را سرنگون کرده‌بودند.
XS
SM
MD
LG