لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

ایران:‌ عراق از هواپیماهای عازم سوریه بازرسی نکند


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، نهم آبان‌ماه، با «کذب» خواندن اتهام ارسال سلاح از ایران به سوریه از مقامات دولت عراق خواست که از بازرسی هواپیماهایی که از ایران به مقصد سوریه می‌روند دست بردارند.

عراق برای دومين بار ظرف يک ماه گذشته يک هواپيمای ايرانی به مقصد سوريه را مجبور به فرود در فرودگاه بغداد کرده و محموله آن را برای اطمينان از عدم ارسال سلاح برای ارتش سوريه بازرسی کرد.

به گفته یک مقام در امور هواپیمایی عراق در روز یک‌شنبه، هفتم آبان‌ماه، پس از اين که «اطمينان حاصل شد» که هواپيمای ياد شده حامل اسلحه نيست به آن اجازه پرواز داده شد.

عراق روز دوم اکتبر نيز يک هواپيمای ايرانی دیگر را در فرودگاه بغداد فرود آورد و پس از بازرسی و اطمينان از اين که حامل سلاح به مقصد سوريه نيست به آن اجازه پرواز داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه کشورهای غربی را متهم کرده است که «ادعاهای خارج از واقعیت» نسبت به ایران مطرح و تلاش می‌کنند «اقدامات غیرانسانی خود را... به گردن کشورهای دیگر بیاندازند».

جمهوری اسلامی از همان ماه‌های آغازین شورش و ناآرامی در سوریه توسط کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا متهم شد که در سرکوب معترضان در این کشور دخالت دارد و از کمک مالی و ارسال سلاح به حکومت بشار اسد نیز دریغ نمی‌کند.

مقامات ایران همواره این اتهامات را رد کرده‌اند، و این موضعی است که آقای مهمان‌پرست بار دیگر بر آن پافشاری کرده و همه را به کشورهای غربی نسبت داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین از مقامات عراق خواسته است که «در قبال فشارها» از سوی کشورهای غربی «ایستادگی کنند» و اجازه ندهند که بازرسی هواپیماها از ایران به سوریه بار دیگر تکرار شود.

حکومت بغداد به‌رغم نزدیکی به دولت ایران بارها اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد از فضای هوايی‌اش برای ارسال سلاح به حکومت سوريه يا شورشيان سوری استفاده شود.

از سوی دیگر این در حالی است که ایالات متحده چند بار از عراق خواسته است تمام هواپیماهای ایرانی که از حریم هوایی عراق می‌گذرند را متوقف و بازرسی کند.

(از وبسایت رادیوفردا)
XS
SM
MD
LG