لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

عراق بار دیگر یک هواپیمای ایران را بازرسی کرد


عراق برای بار دوم در یک ماه گذشته، یک هواپیمای باری ایرانی را که عازم دمشق بود بازرسی کرد. مقامات عراق گفتند این اقدام برای اطمینان از عدم ارسال اسلحه به سوریه صورت گرفت.

هدف از اقدام اخیر عراق شاید برای رفع نگرانی آمریکا باشد که می گوید عراق به مسیری برای نقل و انتقال تسلیحات نظامی ایران به سوریه تبدیل شده؛ تسلیحاتی که نیروهای بشار اسد از آن برای سرکوب مخالفان استفاده می کنند.

ناصر بندر، مدیر کل امور هواپیمایی غیرنظامی عراق گفت بازرسی روز شنبه صورت گرفت و پس از اتمام آن، بازرسان به هواپیما اجازه دادند که به مسیر خود ادامه دهد. آقای بندر گفت: «بازرسان ما تایید کردند که هواپیما فقط حامل مواد غذایی و پزشکی و دارویی است. به همین دلیل به آن اجازه دادند مسیرش را ادامه دهد.»

ناصر بندر گفت مقامات عراقی به بازرسی هواپیماهای مشکوک به حمل اسلحه به سوریه ادامه می دهند. مقامات عراقی بارها گفته اند که اجازه نمی دهند کشورشان یا حریم هوایی آن به کریدور نقل و انتقال سلاح برای نیروهای دولتی و یا انقلابیون سوریه تبدیل شود.

عراق پیشتر در اوایل ماه اکتبر یک هواپیمای ایرانی دیگر را بازدید کرده بود. در آن بازرسی نیز سلاح در هواپیما یافته نشد.

یک ماه پیش عراق از پرواز یک هواپیمای کره شمالی در حریم هوایی اش جلوگیری کرد. مسئولان عراقی به آن هواپیما مشکوک بودند و گفتند تسلیحات نظامی به سوریه منتقل می کرد.

مقامات آمریکایی نگران آنند که ایران با استفاده از حریم هوایی عراق به دولت سوریه سلاح می دهد. واشنگتن بغداد را تحت فشار گذاشته تا مطمئن شوند چنین نقل و انتقالی رخ نمی دهد.
XS
SM
MD
LG