لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

ارتش عراق پس از چند دهه در گذرگاه مرزی اقلیم کردستان و ترکیه مستقر شد


تصویر آرشیوی از گذرگاه مرزی خابور، بین ترکیه و عراق
تصویر آرشیوی از گذرگاه مرزی خابور، بین ترکیه و عراق

ارتش عراق روز سه شنبه در یک گذرگاه مرزی زمینی با ترکیه، که برای دهه‌ها در کنترل پیشمرگه‌های کرد بود، مستقر و نخستین پایگاه نیروهای دولت مرکزی بغداد در امتداد مرزهای تحت کنترل اقلیم کردستان ایجاد شد.

سراسر مرزهای زمینی عراق با ترکیه در محدوده اقلیم خودمختار کردستان واقع شده و سال‌ها پیش از سقوط حکومت صدام حسین دیکتاتور پیشین آن کشور در سال ۲۰۰۳ توسط نیروهای پیشمرگه کرد کنترل می‌شد.

پس از برگزاری همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال اقلیم کردستان، به رغم مخالفت بغداد، تحرکات نیروهای دولتی عراق برای به عقب راندن کردها به مرزهای قانونی و همچنین کنترل مرزهای مشترک کشور آغاز شد.

پیشمرگه‌های کرد پس از تحرکات پیکارجویان داعش در سال ۲۰۱۴ به مناطق خارج از مرزهای تعیین شده اقلیم پیشروی کرده بودند و با اعزام نیروهای دولتی به منطقه، بدون مقاومت، اقدام به عقب نشینی کردند.

با این حال دولت مرکزی عراق در صدد بازپس گیری کنترل مناطق استراتژیک دیگری، از جمله استان نفت خیز کرکوک و همچنین مرزهای مشترک کشور با ترکیه بوده که برای چند دهه در کنترل نیروهای کردی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع امنیتی در بغداد، نخستین مواضع نیروهای دولتی بین ایستگاه‌های کنترل مرزی در گذرگاه خابور، حد فاصل دو روستای مرزی ترکیه و کردستان عراق، ایجاد شده است.

با این حساب، خودرهایی که قصد عبور از این گذرگاه مرزی زمینی را دارند، از این به بعد باید از سه پایگاه ایست بازرسی ترکیه، نیروهای دولتی عراق، و پیشمرگه های اقلیم کردستان، بگذرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG