لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۱۸

پارلمان اقلیم کردستان عراق کناره گیری مسعود بارزانی را پذیرفت


مجلس نمایندگان اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه هفتم آبان استعفای مسعود بارزانی، رهبر منطقه خودمختار کردستان عراق را پذیرفت.

آقای بارزانی در پی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و عملیات بازپس گیری کنترل کرکوک از کردها توسط نیروهای دولتی و بسیج مردمی عراق زیر فشار قرار گرفت تا از قدرت کناره گیری کند.

مجلس نمایندگان اقلیم کردستان عراق روز شنبه از دریافت نامه ای از مسعود بارزانی خبر داد و گفت نامه در جلسه یکشنبه قرائت خواهد شد.

حال گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، حاکی از آن است که مجلس اقلیم کردستان استعفای آقای بارزانی را پذیرفته است و اختیارات و وظایف او را تا هنگام تعیین رئیس جدید، به نهادهای حکومتی اقلیم خودمختار واگذار کرده است.

امید خوشناو، رئیس حزب دمکراتیک کردستان، درباره استعفای آقای بارزانی گفت که این تصمیم در ارتباط با واکنش‌‌های مرتبط با همه پرسی جنجالی استقلال کردستان عراق اتخاذ شده است.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را غیرقانونی قلمداد می کند پیشتر گفت تنها در صورت ابطال نتایج همه پرسی به انجام مذاکره با مقام های کرد رضایت خواهد داد.

کنترل کرکوک و مناطق اطراف آن در سال ۲۰۱۴ میلادی بدست گروه خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش افتاد. اما پیشمرگه های کرد با برخورداری از پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش کنترل این مناطق را از داعش گرفتند و به اقلیم کردستان عراق سپردند.

در پی همه پرسی استقلال کردستان عراق نیروهای دولتی و بسیج مردمی عراق به دستور حیدر عبادی عملیاتی را برای بازپس گیری کنترل این مناطق از کردها آغاز کردند. درگیری های پراکنده نیروهای دولتی و کرد تا روز جمعه که طرفین با آتش بس موافقت کردند ادامه داشت.

ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد در مناقشه اقلیم کردستان عراق بیطرف باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG