لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

بازگشایی گذرگاه مرزی عراق و اردن بعد از دو سال؛ نشانه‌ای از پیروزی بر داعش


نیروهای عراقی با پس گرفتن نقاط مرزی که از ۲۰۱۵ در اختیار داعش بود، پرچم خود را برافراشتند.
نیروهای عراقی با پس گرفتن نقاط مرزی که از ۲۰۱۵ در اختیار داعش بود، پرچم خود را برافراشتند.

عراق و اردن گذرگاه مرزی خود را بعد از دو سال بازگشایی کردند. این گذرگاه توسط گروه اسلامی داعش تخریب شده بود. بازگشایی گذرگاه مرزی عراق و اردن گامی به سوی ایجاد ثبات در منطقه و از سرگیری تجارت دو کشور است.

مقامات دو کشور بازگشایی این گذرگاه را به منزله یک پیروزی دیگر بر داعش جشن گرفتند. گروه افراطی داعش در یک سال گذشته توسط نظامیان مورد حمایت آمریکا از شمال و غرب عراق عقب رانده شده اند.

«قسیم ال اراجی» وزیر کشور عراق در مراسم بازگشایی این گذرگاه گفت «این بازگشایی به دنیا نشان می دهد که ما از گروه های تروریستی برتر هستیم.»

از سرگیری مبادلات مرزی عراق و اردن می تواند زندگی روزمره را به استان مرزی انبار بازگرداند. استان انبار در ماه های گذشته درگیر جنگی سنگین برای بیرون راندن داعش از بوده است. مبادلات مرزی همچنین به اقتصاد نه چندان مناسب اردن جانی تازه می دهد. عراق بازاری کلیدی برای اردن است. بعد از سال ۲۰۱۵ میزان صادرات دو کشور حدود دو سوم کاهش یافته است.

مقامات دو کشور تاریخی برای آغاز تردد خودروها و مسافران از گذرگاه مرزی مشترک تعیین نکرده اند. این گذرگاه ، خط تجاری میان پایتخت های دو کشور را به طول ۹۰۰ کیلومتر به یکدیگر وصل می کند.

مقامات عراق می گویند بزرگراهی که به گذرگاه مرزی وصل می شود امن است و سربازان عراقی از سال گذشته امنیت آن را بر عهده گرفته اند. با این حال شبه نظامیان داعش چند بار به پاسگاه های منطقه حمله کرده اند و در بزرگاه های اطراف مرز تردد می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG