لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

به رغم وعده‌ها یک سوم کودکان آواره سوری از تحصیل بازمانده اند


یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، می گوید برخلاف وعده های داده شده، یک سوم کودکان سوری که عمدتا در کشورهای لبنان، اردن، عراق، ترکیه و مصر در آوارگی به سر می برند و یا در داخل سوریه در مناطق درگیری اقامت دارند، امکان تحصیل ندارند و تعداد این کودکان کار رو به افزایش است.

در کنفرانس لندن که ۱۸ ماه پیش برای کمک به تحصیل کودکان سوری برگزار شد کشورها و سازمانها مبلغ ۸ میلیارد کمک مالی تعهد کردند: ۳میلیارد ۴۰۰ میلیون دلار برای کودکان داخل سوریه و ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کودکان در کشورهای میزبان اما تا ماه ژوئیه تنها ۲۵ در صد این رقم تحویل مسئولان شده و این یکی ازموانع سر راه کودکان سوری برای حضور در مدرسه است.

فقر گسترده در اردوگاه های آوارگان، بناچار کودکان را به بازار کار کشانده و آنها بخشی از هزینه زندگی خانوار را برعهده گرفته اند.

با این همه به گزارش یونیسف، با فعالیت شدید بخشی از کمک دهندگان، در مقایسه با سالهای نخست جنگ داخلی، از شمار کودکان سوری محروم از تحصیل کاسته شده و بین ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶ این رقم از ۴۵ در صد به ۳۴ در صد نزول کرده است. این آمار به گزارش وزارت توسعه بین المللی در بریتانیا، رقم امید بخشی است و از آغاز جنگ داخلی۶ سال پیش تا کنون بی سابقه بوده است.

در اردن، از ۲۱۲هزار کودک آواره سوری، ۱۲۶هزار نفر ثبت نام کرده و ۴۶ هزار نفر نیز آموزش غیر رسمی می بینند. بدین معنی که در ۶۰ مرکز ویژه کودکان آواره طی سه سال گذشته، مدرسه های موقت دایر شده و کسانی که دیرتر از موقع ثبت نام کنند نیز در کلاسهای تابستانی آموزش می بینند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG