لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

ادامه پیشروی ارتش عراق در عملیات موصل


نیروهای ویژه عراقی در خیابان های حومه موصل
نیروهای ویژه عراقی در خیابان های حومه موصل

ارتش عراق شهرک مهم حمام العلیل در نزدیکی فرودگاه موصل را آزاد کرد و پرچم این کشور را در آنجا بر افراشت. نیروهای امنیتی با کمک کردهای عراقی و دیگر نیروهای متحد و همچنین با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین المللی مناطق بیشتری در اطراف موصل را از داعش پس گرفته اند.

نجم الجبوری فرمامنده ستاد عملیاتی نینوا گفت: "وضعیت اکنون بسیار خوب است. نیروهای ما تقریباً شهر حمام العلیل را آزاد کرده اند. لشکر ۱۵ و نیروهای امنیتی ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی به داعش در این شهر حمله کردند. "

نیروهای ویژه نظامی عراق همچنین به پاکسازی نیروهای داعش و تحکیم مواضع در مناطق و محله های آزاد شده در محدوده شرقی شهر موصل و در اطراف آن ادامه می دهند. ارتش عراق می گوید ۱۵۰ نیروی داعش در موصل کشته شدند. با این حال ،پیکارجویان داعش با تمام توان در مقابل پیشروی ارتش عراق مقاومت می کنند.

سرهنگ محمد ساعد از دیگر فرماندهان عراقی گفت: "داعش در مقایسه با جنگ های قبلی در موصل از تاکتیک های جدیدی استفاده می کند. آنها در این جنگ سنگرهای زیادی در خیابان های موصل ساخته اند. حفره های بزرگی حفر کرده که پر از آب است.

بمب گذار های انتحاری و خودروهای بمب گذاری شده در مسیر پیشروی ما گذاشته است. یک تاکتیک جدید آنها هم استفاده از بمب های دست ساز پرنده است که به سمت ما می فرستند."

یکی دیگر از شیوه های داعش در مقابل پیشروی نیروهای امنیتی عراق استفاده از شهروندان غیر نظامی در حکم سپر انسانی است. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داده است که داعش بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی را به زور از حمام العلیل به تل عفر منتقل کرده است تا از آن هاسپر انسانی بسازد.

خبرنگار صدای آمریکا به نقل از فرماندهان ارتش عراق و فرماندهان پیشمرگه گفت با افزایش فشار نظامی هیچ نشانه ای از شکاف در صفوف داعش در موصل دیده نمی شود، اما برخی از جهادگران در مقابل پیشروی ارتش در این شهر عقب نشینی کرده اند که با عقب نشینی های تاکتیکی نیروهای داعش در محله هایی که ارتش در این شهر پس گرفته است متفاوت است.

این در حالیست که تلویزیون عراق پیشتر به نقل از واحد رسانه ای ستاد جنگ این کشور گفت مسئول ستاد جنگ داعش و چند تن از مشاورانش در حمله ارتش در حوالی موصل کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG