لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

درگیری شدید خیابانی با داعش؛ ساختمان‌های شرق موصل پاکسازی شدند


یک روز پس از ورود به شهر موصل از جبهه شرقی، ارتش عراق روز شنبه عملیات پاکسازی گام به گام ساختمان‌های موجود در مناطق آزاد شده از پیکارجویان داعش را آغاز و آماده پیشروی بیشتر به سمت مرکز شهر شدند.

عملیات دوگانه نیروهای ویژه ارتش عراق برای پیشروی به سمت مرکز شهر موصل از روز جمعه آغاز شد و پس از ورود به شهر از سمت شرق و درگیری‌های شدید خیابانی با پیکارجویان داعش، موفق به عقب راندن آنها شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هفت از اعضای نیروهای ویژه عراقی در جریان این عملیات جان خود را از دست دادند. درگیری‌های پراکنده در روز شنبه نیز ادامه یافت، اما کننرل مناطق آزاده شده همچنان در دست ارتش است.

بیش از سه هزار نفر از نیروهای دولتی عراق، به همراه شبه نظامیان شیعه و پیشمرگه‌های کرد، عملیات گسترده بازپس‌گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق، را از ۲۶ مهر با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز کردند.

این عملیات با آزادسازی مناطق و روستاهای اطراف شهر آغاز شد و به دلیل مین‌گذاری، حملات انتحاری، و همچنین وجود افراد غیرنظامی و استفاده داعش از آنها به عنوان سپر انسانی، به کندی پیش می‌رود.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیکارجویان افراطی داعش در روز جمعه دست کم اقدام به انجام هفت حمله انتحاری با استفاده از خودروهای حامل مواد منفجره کردند؛ که پنج نفر از مهاجمان پیش رسیدن به نیروهای ارتش کشته شدند.

تبادل آتش دو طرف در روز شنبه شدت یافت و بنا بر آخرین گزارش‌ها، شدیدترین درگیری در منطقه البکر رخ داد. تک‌ تیراندازان داعش در بالای ساختمان‌های مسکونی مستقر شده‌اند و همین کار را برای ارتش عراق مشکل کرده است.

پیشروی نیروهای عراقی به سمت داخل موصل، در جبهه های دیگر نیز همچنان ادامه دارد. برخی رسانه‌ها روز شنبه به نقل از فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کردند که نیروهای عراقی در جبهه جنوب، به فاصله شش کیلومتری شهر رسیدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG