لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

عراق از تحقیق درباره اتهامات مطرح شده علیه نیروهای شیعه در فلوجه خبر داد


نیروهای دولتی عراق به همراه شبه نظامیان شیعه عملیات آزادسازی فلوجه را روز دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ آغاز کردند
نیروهای دولتی عراق به همراه شبه نظامیان شیعه عملیات آزادسازی فلوجه را روز دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ آغاز کردند

بغداد از انجام تحقیقات درباره اتهاماتی علیه شبه نظامیان شیعه عراقی خبر داد که همراه نیروهای دولتی در عملیات آزادسازی شهر فلوجه حضور داشته و گفته می‌شود ده‌ها نفر از ساکنان سنی آن شهر که قصد فرار داشتند را اعدام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی اعلام یکی از مقام‌های محلی که ۴۹ مرد سنی مذهب پس از تسلیم خود به نیروهای شیعه اعدام شده‌اند، سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق روز دوشنبه گفت مقام‌های مسئول در حال پیگیری موضوع هستند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته گفته بود که "گزارش‌های معتبر و بسیار نگران کننده"‌ای از آزار و اذیت فیزیکی مردم فلوجه، که قصد فرار از آن شهر تحت کنترل داعش در عراق را داشتند، منتشر شده است.

به دنبال اعتراض‌ به حضور نیروهای شیعه مورد حمایت ایران در عملیات دو سال پیش آزادسازی تکریت، و نگرانی از افزایش درگیری‌های قومی در عراق، شبه‌نظامیان شیعه در عملیات نیروهای دولتی علیه داعش، به ویژه در مناطق سنی‌نشین، حضور نداشتند.

اما بهار سال گذشته، بار دیگر بر حضور نظامیان ایران و گروه‌های مسلح شیعه مورد حمایت تهران، موسوم به "حشد شعبی" یا بسیج مردمی عراق، در عملیات آزادسازی شهر رمادی مورد توجه قرار گرفت؛ و امسال نیز نیروهای تحت حمایت ایران در عملیات بازپس‌گیری فلوجه حضور دارند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، حضور نزدیکترین همسایه‌های عراق در آن کشور، نه تنها باید با مجوز بغداد و در هماهنگی با آن باشد، بلکه نباید موجب دامن زدن به تنش‌ها شود و وضعیت را دشوارتر از آنچه هست کند.

ایران حضور نظامی خود در عراق را انکار نکرده، اما تاکید می‌کند این حضور بنا به درخواست دولت عراق و در حد مستشاری است.

عملیات آزادسازی فلوجه یکی از سنگین‌ترین عملیات نیروهای دولتی علیه گروه افراطی داعش است که از دهم خرداد ماه آغاز شد. فلوجه در استان الانبار و ۷۰ کیلومتری غرب بغداد، نخستین شهر عمده عراق بود که در سال ۲۰۱۴ به دست داعش افتاد.

XS
SM
MD
LG