لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۹

اعتراض سیاستمداران سنی عراق به حضور قاسم سلیمانی در عراق


قاسم سلیمانی در دیدار با شبه نظامیان شیعه عراق
قاسم سلیمانی در دیدار با شبه نظامیان شیعه عراق

سیاستمداران سنی عراق دیدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با نیروهای شبه نظامی شیعه را، که همراه با ارتش عراق برای بیرون راندن پیکارجویان گروه دولت اسلامی از فلوجه می جنگند، محکوم کرده اند.

در روزهای اخیر رسانه های ایران عکس هایی از آنچه آن را دیدار سلیمانی از فلوجه و ملاقات با رهبران ائتلاف شبه نظامیان شیعه عراق ، مشهور به بسیج مردمی ، نامیدند منتشر کرده اند.

به گزارش رویترز، سه قانونگذار استان انبار گفتند دیدار فرمانده نیروی قدس می تواند بر تنش های قومی دامن بزند و ادعاهای بغداد را مبنی بر این که این حمله کوششی به رهبری عراق برای شکست گروه دولت اسلامی است و تسویه حساب با سنی ها نیست، زیر سئوال می کشد.

فلوجه ، در حدود ۵۰ کیلومتری غرب بغداد، دژ شورشیانی است که با نیروهای آمریکا در عراق و مقامات شیعه که جایگزین صدام حسین شدند، جنگیدند.

این دومین بار است که سلیمانی درمناطق رزمی عراق ظاهر شده است. حدود یک سال پیش، شاهدان گفتند او وقتی رزمندگان بسیج مردمی پیکارجویان گروه دولت اسلامی را از شهرهای شمال پایتخت بیرون می راندند حضور داشت.

یک سخنگوی دولت عراق دیدار سلیمانی را تایید نکرد و تاکید کرد مشاوران ایرانی برای کمک به جنگ با داعش در عراق حضور دارند، در همان ظرفیتی که مشاوران ائتلاف ضد گروه به رهبری آمریکا عمل می کنند.

با این حال، حامد المطلق عضو سنی پارلمان عراق این نظر را رد کرد و گفت "ما عراقی هستیم، نه ایرانی. آیا از مشاوران ترک یا سعودی برای کمک به جنگ استقبال خواهد شد؟"

یک قانون گذار دیگر گفت حضور سلیمانی مشکوک و موجب نگرانی است و افزود "به باور من حضور چنین مقامی از سپاه پاسداران انقلاب ایران می تواند پیچیدگی های فرقه ای داشته باشد."

XS
SM
MD
LG