لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

ابراز نگرانی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از آزار ساکنان فراری فلوجه


زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت "گزارش‌های معتبر و بسیار نگران کننده"‌ای از آزار و اذیت فیزیکی مردم فلوجه که قصد فرار از آن شهر تحت کنترل داعش در عراق را دارند، منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، زید رعد الحسین از قول برخی شاهدان گفت که گروه‌های مسلحی که از سوی نیروهای دولتی عراق حمایت می‌شوند، برخی از مردان و جوانانی که قصد خروج از فلوجه را داشتند، بازداشت و در مواقعی آنها را مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند.

نیروهای دولتی عراق به همراه شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران از دوشنبه هفته گذشته دهم خرداد ماه عملیات بازپس‌گیری شهر شنی شنین فلوجه را، که برای داعش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، آغاز کردند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که در ژنو سخن می‌گفت، افزود که گزارش‌های معتبر و نگران کننده‌ای دریافت کرده که برخی از مردم فلوجه که از دست پیکارجویان داعش فرار کرده‌اند، در آن سو با تجربیات وحشتناک دیگری مواجه شده‌اند.

فلوجه در ۶۵ کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق، مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر شهرهایی که پیکارجویان داعش در عراق تصرف کرده‌‌اند، در کنترل این گروه افراطی بوده است.

از سوی دیگر، شورای پناهندگان نروژ نیز روز دوشنبه در گزارشی با استناد به گفتگو با شماری از پناهجویان فلوجه گفت که پیکارجویان داعش، به ساکنان غیرنظامی شهر فلوجه که قصد فرار از درگیری ها را دارند، شلیک می کنند.

XS
SM
MD
LG