لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه عراق وارد شهر فلوجه شدند


نیروهای عراقی در تلاش برای ورود به فلوجه در یک نبرد چهار ساعته، حمله پیکارجویان افراطی داعش را در جنوب آن شهر پس راندند.
نیروهای عراقی در تلاش برای ورود به فلوجه در یک نبرد چهار ساعته، حمله پیکارجویان افراطی داعش را در جنوب آن شهر پس راندند.

نیروهای امنیتی دولتی و گروه‌های شبه نظامی شعیه عراق، زیر پوشش حملات هوایی آمریکا، با ورود به شهر فلوجه در تلاش برای آزادسازی این شهر از کنترل گروه داعش هستند. این در حالی است که سازمان‌های امدادرسانی جهانی درباره وقوع فاجعه‌ انسانی در فلوجه هشدار داده‌اند.

یکی از افسران نیروی ویژه عراق در خط اول جنگ با گروه داعش که صدای آمریکا تلفنی با او صحبت کرد، گفت ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه موسوم به "حشد شعبی" یا بسیج مردمی عراق، وارد فلوجه شده‌اند و پیکارجویان گروه داعش را کوچه به کوچه به عقب می‌رانند.

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، خبر پیشروی نیروهای ارتش عراق را تکذیب کرده است و آن را تبلیغات بغداد می‌خواند. با این حال، دولت عراق تصاویری را منتشر کرده است که نیروهای ارتش و شبه نظامیان شیعه وارد محله‌ای در کنار فلوجه شده‌اند.

بنا به گزارش‌ها، نیروهای عراقی در تلاش برای ورود به فلوجه در یک نبرد چهار ساعته، حمله پیکارجویان افراطی داعش را در جنوب آن شهر پس رانده‌اند .

حامد مالکی از فرماندهان عراقی در توضیح پشتیبانی نیروی هوایی از این عملیات گفت:"جت‌های جنگنده ما برای پشتیبانی عملیات فلوجه، ۲۴۰ حمله انجام داده‌اند و در کل از آغاز عملیات در روز دوشنبه برای پشتیبانی عملیات ورود به شهر فلوجه، ۳۲۰ پرواز انجام داده‌اند."

دو افسر نیروهای ویژه عراقی می‌گویند حمله سحرگاه روز سه شنبه در ناحیه النعیمیه آغاز شد، جایی که سربازان عراقی در روز پیش از آن، تقریباً ۸۵ درصد اراضی را هنگام ورود اولیه شان به داخل فلوجه تسخیر کرده بودند.

به گفته این افسران، پیکارجویان داعش تلاش کردند با عبور از تونل و اعزام تک تیرانداز و شش خودروی مملو از مواد منفجره به سربازان حمله کنند، ولی پیش از رسیدن به اهداف شان نابود شدند.

فلوجه در ۶۵ کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق، آخرین شهر عمده غرب آن کشور است که همچنان در کنترل پیکارجویان گروه داعش است.

در همین حال، سازمان‌های امدادرسانی نیز روز سه شنبه درباره وقوع فاجعه انسانی در فلوجه که حدود ۵۰ هزار ساکنان آن اینک در شهر گرفتار شده‌اند، هشدار دادند و از طرفین در جنگ خواستند امکان خروج ساکنان را فراهم کنند. ساکنانی که پس از فرار از فلوجه در اردوگاهی ساکن شده اند ، می گویند ساکنان فلوجه غذا ندارند و در صورت یافتن آذوقه باید بهای هنگفتی بپردازند.

فلوجه مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر شهرهایی که داعش در عراق تصرف کرده است در کنترل این گروه افراطی بوده است.

همزمان پیشمرگه های کرد نیز در حال پیشروی به سمت شهر موصل هستند. گفته می‌شود آنها در محور خازر اربيل ٢٣ كيلومتر پيشروی كرده و به ۱۵ كيلومتری موصل رسيده‌اند.

XS
SM
MD
LG