لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

جان کری: همه رهبران عراق باید در برابر شورشیان متحد شوند


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، در دیدار با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، بر حمایت قاطع و پیوسته آمریکا از نیروهای امنیتی عراق تاکید کرد.

آقای کری از رئیس دولت شیعه خواست فراگیرتر عمل کند و همه گروهها را در دولت مشارکت دهد. او گفت: «آینده عراق به اتحاد و ایستادگی همه رهبران عراق در برابر شورشیان داعش دارد، آن هم همین حالا، نه هفته بعد.»

دولت عراق از جانب مخالفانش با انتقاد هایی از جمله کنار گذاشتن سنی ها و کردها از تصمیم گیری ها در کشور و افزایش تنش های فرقه ای مواجه شده است.


وزیر امور خارجه ایالات متحده که دوشنبه به طور غیرمنتظره وارد بغداد شد، پیشنهاد کرد که ۳۰۰ مشاور نظامی آمریکایی برای ساماندهی جبهه های جنگ علیه شورشیان سنی به نیروهای عراقی کمک کنند.

دیدار جان کری و نوری المالکی در شرایطی انجام شده است که پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در حال پیشروی و تصرف مناطق بیشتری در این کشور هستند.

جان کری روز یکشنبه به مصر و اردن رفت و در مورد تهدید های داعش با مقامات این کشورها گفتگو کرد. واشنگتن در تلاش بین‌المللی برای کمک به دولت عراق در مقابله با پیشروی‌های نظامی پیکارجویان داعش، آقای کری را به خاورمیانه و اروپا فرستاده است.

جان کری گفته است اگر عراق بخواهد دولتی فراگیر تشکیل دهد آمریکا به آن کمک می کند و دولتی فراگیر مردم را کنار هم می آورد و باعث تمرکز روی مسئله داعش می شود.

پیکارجویان گروه سنی داعش، روز یکشنبه کنترل دو گذرگاه مرزی دیگر را در غرب عراق بدست گرفتند، یکی از آنها گذرگاه مرزی ال ولید با سوریه و دیگری گذرگاه مرزی طربیل با اردن است.

تصرف این دو گذرگاه علاوه بر چهار شهر دیگری است که از روز جمعه به تصرف پیکارجویان گروه سنی در آمده است. در واکنش به پیشروی داعش، اردن روز یکشنبه امنیت مرزی خود را تقویت کرد.

مقام‌های عراقی می‌گویند پیکارجویان داعش اکنون کنترل شهرهای قائم، راوه، عانه و رطبه در استان غربی انبار را در دست دارند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات و پزشکان نوشت پیکارجویان ۲۱ نفر از رهبران محلی در راوه و عانه را کشتند.

همچنین تصرف رطبه به شورشیان امکان کنترل آخرین آزاد راه اصلی در عراق نزدیک کشور اردن را می دهد. داعش می تواند مسیری آزاد برای عبور از مرز به سوریه را نیز برای خود فراهم کند.

مقام های عراقی می گویند بیش از ۲۰۰۰ نیرو به سرعت به شهر حدیثه که یک سد مهم در آن قرار دارد اعزام شده اند. با تصرف راوه به نظر می رسد داعش به سمت حدیثه حرکت می کند. تخریب سد حدیثه می تواند برق رسانی در عراق را با اخلال جدی مواجه کند و باعث سیل گسترده شود.

روز یکشنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت حملات داعش می تواند منطقه را بی ثبات کند و به برخی کشورهای متحد آمریکا نظیر اردن سرازیر شود.

دولت عراق گفته عقب نشینی اش اقدامی «تاکتیکی» است. کنترل گذرگاه های مرزی غربی عراق برای داعش امکان گشایش مسیر آزاد استراتژیکی را به سوریه فراهم می کند.

داعش اواخر روز شنبه، شهر رطبه در استان انبار , در ۱۵۰ کیلومتری بغداد را تصرف کرد. ساکنان این شهر روز یکشنبه، پس از تهدید ارتش عراق مبنی بر حمله علیه داعش، وارد مذاکره با این گروه برای فرار از این شهر شدند.

در تصاویر ویدیویی که وزارت دفاع عراق روز یکشنبه منتشر کرد، حمله هوایی به مخفیگاه‌های داعش در شهر موصل مشاهده می‌شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود، اصالت این تصاویر را بطور مستقل تایید نکرده است.

داعش حدود بیش از ده روز پیش این شهر را تصرف کرده بود و پس از آن شهرهای دیگری را نیز به اشغال خود در آورد.

ارتش عراق روز شنبه اشغال شهر قائم در مرز با سوریه توسط شورشیان داعش را تایید کرد، اما گفته بود جنگ علیه پیکارجویان افراطی سنی داعش در مناطق شرقی آن شهر ادامه دارد.

در تصاویر ویدیویی منتشر شده توسط وزارت دفاع عراق، جنگنده‌های ارتش عراق بر فراز آسمان شهر بیجی، محل بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق دیده می‌شوند. ارتش عراق در روزهای گذشته، سه حمله داعش برای کنترل کامل این پالایشگاه را خنثی کرده است.

پالایشگاه نفتی بیجی، با ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز، یک چهارم ظرفیت کل پالایش نفتی عراق را داراست. گرچه تمامی تولید این تاسیسات در بازار داخلی عراق به مصرف می‌رسد، اما قطع تولید آن در درازمدت ممکن است عراق را مجبور به وارادت محصولات نفتی کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جت‌های سوری روز شنبه مناطق نزدیک به مرز سوریه با عراق که در تصرف داعش قرار دارد را بمباران کردند. این عملیات ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

حملات روز یکشنبه نیروهای ارتش عراق علیه داعش در شهر بعقوبه در استان دیاله، دست کم هزار خانواده را مجبور به فرار کرده است. ساکنان بعقوبه، به شهر شرقی خانقین در ۱۴۰ کیلومتری شمال بغداد پناه برده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید میزان کمک‌های بین‌المللی به یک میلیون عراقی که از زمان آغاز خشونت‌های فرقه‌ای مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند را افزایش می‌دهد.

ایالات متحده می‌گوید عراق زمانی در جنگ با پیکارجویان موفق خواهد بود که با دولتی فراگیر، که سنی‌ها و کردها را نیز شامل شود، به اختلاف‌های فرقه‌ای در آن کشور پایان دهد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با بیان این که مردم و دولت عراق توانایی پایان دادن به بحران بوجود آمده در عراق، درپی حملات «دولت اسلامی عراق و شام» را دارند گفت ایران با اقدام نظامی ایالات متحده در آن کشور «بشدت مخالف» است.
XS
SM
MD
LG