لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۳

سوریه شهرهای شورشیان در نزدیک عراق را بمباران کرد


نیروهای گشتی عراقی در مرز عراق و سوریه در دره رود فرات
نیروهای گشتی عراقی در مرز عراق و سوریه در دره رود فرات
به گزارش رویترز از امان، روز شنبه جت های سوری مناطق نزدیک به مرز سوریه با عراق را که در تصرف داعش قرار دارد بمباران کردند. این عملیات ده ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

به نوشته رویترز در جریان پنج حمله هوایی که به مناطق مسکونی در شهر محسن در ۹۶ کیلومتری عراق صورت گرفت ۱۶ تن کشته و عده بیشتری مجروح شدند. این حملات یک روز پس ازآن صورت گرفت که روسای طائفه های این شهر که در دره رود فرات قرار دارد با داعش بیعت کردند.

شاخه سوریه داعش در آخرین پیشرفت های خود در شرق سوریه، شهر محسن را، همراه با البولیل و البوعمر، به تصرف درآورده اند.

شاهدان و فعالانی که برخاستن جت های جنگنده سوریه را از فرودگاه نظامی دیرالزور ، که در محاصره شورشیان است ، مشاهده کرده اند می گویند مناطق نزدیک مرز با عراق در نزدیکی شهر ابوکمال نیز بمباران شده است.

عبدالله المشهور، از هواداران داعش، که از شهر محسن از طریق اسکایپ سخن می گفت، به رویترز گفت: «نیروهای بشار اسد می خواهند شهرهایی چون محسن را که از داعش حمایت می کنند، تنبیه کنند. این بمباران در ضمن به نیروهای شیعی مالکی کمک می کند تا داعش را، پس از پیروزی هایی که درعراق به دست آورده، نابود کنند.»

داعش که ماه هاست با نیروهای رقیب شورشی سوری خود، برای تحکیم پایگاه خود در استان نفت خیز دیرالزور در مرز عراق می جنگد، برای به دست آوردن بقیه بخش های این استان که هنوز در اختیار نگرفته قصد دست زدن به حمله ای دیگر دارد.

به گفته منابع نیروهای مخالف، هدف بعدی آنها شهرهای شوهیل، میادین و ابو کمال است که به مرز سوریه نزدیک ترند و اکنون در چنگ نیروهای اسلام گرای رقیب قرار دارند- تا به داعش امکان دهند دامنه تصرفات خود را به سوی عراق گسترش دهد.

به گزارش برخی منابع شورشیان، داعش در حال حاضر تقریبا کنترل ۷۰ درصد از منطقه دیرالزور را را در اختیار دارد.

به گفته برخی شهروندان، دست یافتن داعش به میزان فراوانی سلاح و پول که از غارت بانک های موصل و تصرف این شهر نصیبش شد، پیروانش را در سوریه جسور کرد و رهبران طوایف را در مناطق شرقی به وحشت انداخت و آنان را وادار به درخواست آتش بس و قبول قیمومت آنان کرد.
XS
SM
MD
LG