لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۲

پیکارجویان داعش شهری درنزدیکی مرز سوریه را تصرف کردند


رزمندگان داعش در کنار یک خود روی ارتش عراق
رزمندگان داعش در کنار یک خود روی ارتش عراق

رزمندگان سنی یک شهر عراق در مرز سوریه را تصرف کرده اند و امکان یافته اند با تسلیحات خود آزادانه بین دو کشور رفت و آمد کنند.

مقامات امنیتی می گویند پیکارجویان گروه دولت اسلامی در عراق و شام – داعش – کنترل شهر قائم را شب هنگام در پی نبردی سنگین در روز جمعه بدست گرفتند. اسوشیتد پرس بنقل از مقامات می گوید مردم اینک آزادنه در محل آمد و شد می کنند.

در تحولی دیگر در روز شنبه، رزمندگان وفادار به مقتدی صدر ، روحانی قدرتمند شیعه، با سلاح هایشان در خیابان های شهر صدر در بغداد رژه رفتند و عهد کردند با داعش ، که اینک بخش بزرگی از شمال عراق را درتصرف دارد و به پایتخت نزدیکتر شده است، بجنگند.

روز جمعه، رهبر شیعیان عراق خواهان روی کارآمدن دولتی «کارآمد» شد که از « اشتباهات گذشته» بپرهیزد و بر فشار بر نوری المالکی نخست وزیر شیعه افزود.

آیت اله علی سیستانی این نظر را در حالی مطرح ساخت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از مالکی خواست برنامه ای که اقلیت های سنی و کرد عراق را فرا بگیرد تهیه کند یا خطر جنگ داخلی را بپذیرد.

مقامات امریکایی روز جمعه مستقیما در باره بیانیه سیستانی اظهار نظر نکردند. اما سخنگوی کاخ سفید گفت در عراق دولتی موفق خواهد شد که به «شیوه ای فراگیر» حکومت کند. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت یکی از پیام های اصلی دولت اوباما به رهبران عراق این است که وقت آن است علیه دشمن مشترک متحد شوند.
XS
SM
MD
LG